Доклад разкри: Светът е пред прага за създаването на нови икономически модели

Доклад разкри: Светът е пред прага за създаването на нови икономически модели Светът е пред прага за създаването на нови икономически модели, където САЩ вече няма да играят такава значителна роля, а за разрушаването на Бретън-Уудската система са виновни самите САЩ, които твърде напористо диктуват правилата си на други държави. Такова мнение изказва президентът на Eurasia Group професор Ян Бремър от Университета на Ню Йорк в доклада си "Отброяване от нулата. Преодоляване на разделянето", пише БГНЕС.Докладът му е представен на сайта на Международния валутен фонд (МВФ), като в пояснението си фондът уточнява, че докладът изразява мнението на автора, а не на самата финансова институция. 
Ян Бремър е американски политолог, специализирал се по външната политика и глобалните политически рискове. 
Той е основател на Eurasia Group и под негово ръководство работят 40 аналитици и мениджъри по продажбите в Ню Йок, както и 480 щатни и нещатни изследователи в 65 държави. 
Сред неговите клиенти са ExxonMobil, Morgan Stanley и хедж фонда Caxton. Световният ред, които преобладаваше от края на Втората световна война, се разрушава. Дисбалансът изби в разклатеното равновесие вътре в страните, регионите и на международната политическа сцена. Резултатът е един свят на нулево ниво, характерен с нарастващия вакуум в глобалното управление. Но това не може да продължава вечно. Рано или късно нулевото ниво ще отстъпи място на новия светове ред“, убеден е Бремер. 
Смяна на парадигмата 
Според него немалка роля в разрушаването на тази парадигма играе твърде явното лидерство на САЩ, които последните години изповядват принципите на „военната икономика“ и политика на санкциите. Експертът по-специално привежда думите на финансовия министър на САЩ Джейкъб Лю, който признаваше, че "ако (американските санкции) се намесват прекомерно в паричните потоци в целия свят, финансовите операции ще може да се изместят от САЩ, които може да застраши централната роля на САЩ“. 
Преките загуби и разходи в търсене на алтернативни пътища, които компаниите понасят заради политическите рискове, вече всекидневно вредят на световната икономика, сериозно страда доверието във финансовата система, ръководена от САЩ и тройката най-големи в света рейтингови агенции (Fitch, Moody's, S&P). В резултат държавите образуват нови алианси, създават алтернативни финансови институции и рейтингови агенции. Например, Китай пое инициативата за създаването на "Азиатска банка за инфраструктурни инвестиции", с която вече е готов да сътрудничи МВФ, а и към нея се присъединиха много държави, припомня експертът. 
В света няма държава лидер 
Той добавя, че политизирането на икономика вече поражда недоволство в Европа, на която искат да натрапят „икономическо НАТО“ с Трансатлантическото споразумение за партньорство в сферата на търговията и инвестициите (TTIP). И първата лястовица на недоволството е решението на Великобритания да напусне ЕС. 
Споменавайки НАТО експертът отбелязва, че алиансът преживява трудни времена и „разкриването на очевидните уязвимости във всеки подразделение на алианса би вдъхнало в него повече живот, отколкото кризата в Украйна“. 
За характеристиката на другия американски проект - Транстихоокеанското партньорство (ТТП) - Бремър използва формулировката на Китай: това е опит „да се напишат правилата за търговия“, за да не се зачита Световната търговска организация (СТО). 
“Крахът на СССР, с който бе сложен край на 40-годишното идеологическо сражение, вдигна залозите на Бретън-Уудския ред“, пише Бремър. 
"На фона на вялото следкризисно възстановяване и паралелното повишаване на геополитическата и икономическа роля на Китай скъпоструващите намеси на американците в Близкия изток за разширяване на влиянието отслабиха влиянието на Вашингтон“, пише експертът. 
Той отбелязва, че такива засилващи се пазари като „Индия и Бразилия едва ли ще искат да живеят в свят, където биха командвали Китай или Русия, но Делхи и Бразилия са готови да сътрудничат с всеки, който ще им помогне да намалят американското господство". И добавя, че дори европейските привърженици вече не са толкова солидарни, но „когато САЩ ги дърпат на своя страна, те със съжаление разбират, че Вашингтон не търпи алтернативно мнение“. 
"Резултатът е започнало от нулата броене на новия световен ред, в която никой не управлява. Това не е повече светът на Америка, но не и на който и да е друг. Ние живее в сложна геополитическа неутрална зона, в която еднополярността приключи, но остава неясно кой ще замени“, резюмира политологът. 
01.10.2016, 11:39 часа
791 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha