Вълци от Чернобил може да разпространят радиоактивни гени в Европа

Вълци от Чернобил може да разпространят радиоактивни гени в Европа Миграцията на вълци от района на Чернобилската авария може да разпространи мутирали радиоактивни гени из Европа, пише британският вестник Daily Mail.
Популациите на вълци в района на авариралата ядрена централа са изключително високи и процъфтяват не поради някаква мутантска суперсила, а поради факта, че радиоактивната зона днес е естествен резерват за диви животни, където от 30 години не е стъпвал човешки крак (или поне не се е задържал достатъчно дълго).
През 1986 г. експлозиите унищожиха реактора в атомната електроцентрала в Чернобил, освобождавайки около 400 пъти повече радиоактивни отпадъци от атомната бомба, която спадна върху Хирошима, пише в доклад на Международната агенция за атомна енергия.
След аварията никой не е наясно колко замърсен е районът около атомната централа, така че властите поставят произволно границите на забранената за достъп зона около реактора.
За това време изоставеният от хората район се превърна в дом за много диви животни, сред които рисове, мишки, лисици, лосове, глигани и коне. По думите на ръководителя на изследването д-р Майкъл Бърн популацията на сивите вълци в зоната е над седем пъти по-висока от тази в съседните райони.
Учени от университета в Мисури са регистрирали първия случай на вълк, напуснал пределите на забранената зона в Чернобил, разпростираща се на площ от 4300 квадратни километра.
Учените са проследили движението на 14 сиви вълци, като са им поставили каишки с GPS локатори. Те са установили, че един от тях е преминал 300 километра отвъд забранената зона.
Изследователите уточняват, че не се знае дали животните са заразени с радиация. Според тях обаче този случай на миграция "повдига въпроса за потенциалното разпространение на мутирали вследствие на радиацията гени сред животинските популации в незамърсените райони".
Учените разясниха своите констатации онлайн на 15 юни в "European Journal of Wildlife Research".
03.07.2018, 16:01 часа
1003 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha