Откриха паметник в памет на загиналите от наводнението във Враца /снимки/

Откриха паметник в памет на загиналите от наводнението във Враца /снимки/ Днес тържествено бе открит паметен знак на загиналите в наводнението на 1-ви май 1966 година. Паметникът се намира в района на Червения площад в града под Околчица, а за инициативния комитет „Памет за Враца“, той е спомен за миналото и памет за бъдещето. Паметният знак е осъществен по идея и проект на инициативния комитет със съдействието на общината и благодарение на дарителството на различни граждани, държавни и обществени организации, фирми.
На тържествената церемония присъстваха редица общественици и жители на Враца, сред които бе и директорът на врачанския затвор Ангел Кабатлийски. На събитието присъстваха и гости от Франция.
По време на тържеството стана ясно, че паметният знак е издялан от камък от водите на река Лева. Камък, който в трагичния 1-ви май 1966 г., е влачен в коритото на реката от невижданата стихия, отнела десетки човешки животи само за миг. Цялата дейност по изваждането на скалния блок с тегло 9.5 тона от река Лева, е осъществена с помощта на работници от врачанския затвор, а транспортирането до мястото на обработване и до мястото на поставяне, както и трудната операция по монтажа, е извършена от инж. Калин Найденов и негов колега.
Скулптор на паметния знак е Цено Ценов, а изработването е било поверено на каменоделеца Богомил Атанасов.
Присъстващите на церемонията си спомниха за трагичната дата, на която след злокобно съчетание от нeколкодневни проливни дъждове и човешки грешки, се къса стената на утайника към флотационната фабрика на рудник „Мир”. Огромната и тежка маса от отпадъци при преработването на оловно-цинковата руда преминала през село Згориград и Враца. Отровната сива стихия унищожила всичко по река Лева и извън бреговете ѝ. Тогава загинали много невинни хора, а разрушенията били огромни.
Съвременниците на нещастното събитие помнят грозната и неизличима от съзнанието картина заедно с неизброимите черни забрадки и неизплаканите сълзи.
„За тези години природата доколкото можа излекува раните си. Хората и сега остават с мъката си, но тогава се захванаха здраво и с безценната помощ на Трудови войски разчистиха пътищата и разрушенията, укрепиха бреговете на реката. Сега поречието на Лева стана по-красиво и привлекателно място за почивка и туризъм.   
Паметният знак за трагичното събитие на 1-ви май 1966 г. е общественият поклон и мъката за невинните жертви от град Враца и село Згориград. Тази тъжна част от нашата история - с много жертви, разрушения и посегателство върху Природата, е и вечна поука“, сподели проф. дгн Ангел Кунов от инициативния комитет.
 
25.09.2018, 12:00 часа
1405 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha