Кметът на Монтана Златко Живков, откри днес паметник на археолога Георги Александров в чест на 100-годишнината от рождението му.
Паметникът е вграден в архитектурната среда на Лапидариума, в Попската градина, където е бил античният град Монтана. Автор на бронзовия барелеф е скулпторът Теодоси Антонов. Негова е идеята за този монумент.
"Това беше замислено отдавна. И така направих един паметник, един паметен знак, който както иска да го разбира, с една паметна плоча начупена, малко начупена с надпис и неговият образ. Това е всъщност един релеф от камък и бронз. Този портрет го правя от години. Знак на почит към археолога на Монтана", заяви Антонов.
Археологът Георги Александров "беше човек с чисто сърце и блага душа. Мъдър и праведен", пише за него краеведът Никола Намерански.
Роден в Кюстендил, Георги Александров работи дълги години като археолог в Монтана и разкрива древното минало на града. Негово дело са разкриването на античната крепост, останки от халколитно селище, надписи от камък, оброчни плочки с релефни изображения, паметници, посветени на Диана, Херакъл, Юпитер и други божества. Археологът е първият, който провежда продължителни археологически разкопки в Монтана и района, обясни д-р Ваня Иванова, директор на Регионалния исторически музей-Монтана.
"Всъщност той разкрива античната крепост на града и още няколко културни слоя. Доказва, че това селище е просъществувало и през Бронзовата и през Желязната епоха. Също така разкрива и основите на казармени помещения, на гарнизонна базилика и на кули. Открива много каменни надписи. Именно той установява, че богинята Диана е почитана като покровителка на антична Монтана. Пак той разкрива славянско селище, което е построено върху развалините на римската крепост. Негова е заслугата за разкриването на три антични вили около Монтана.
През 2000 г., зав. отдел „Краезнание“ Юлия Андреева съставя био-библиография на Георги Александров, която е издадена по повод неговата 80-годишнина. Био-библиография съдържа описание на неговите шест книги, 81 публикации и съобщения в научни издания и 114 статии в местния и централен периодичен печат.