Ново изследвне: Симптомите при Омикрон изчезват с 2 дена по-бързо, отколкото при Делта

Ново изследвне: Симптомите при Омикрон изчезват с 2 дена по-бързо, отколкото при Делта Симптомите на Ковид-19 са средно с два дена по-кратки при варианта Омикрон, отколкото при Делта, показа голямо изследване с ваксинирани британци, предаде Ройтерс.
Участниците в изследването са поддържали дневник на смартфоните си след появата на симптоми.
"По-кратките симптоми предполагат, но още не е потвърдено от изследвания за вирусния товар, че периодът на предаване на заразата може да е по-кратък, което би се отразило на здравните политики на работното място и на насоките за обществено здравеопазване", пишат авторите на изследването. 
Въз основа на приложението Zoe COVID, което събира данни за симптоми, изследването също така установи, че при варианта Омикрон вероятността за хоспитализиране е с 25% по-малка, отколкото при Делта.
Макар и да е известно, че вариантът Омикрон предизвиква по-леко боледуване,  изследването е уникално с подробния анализ и с това, че коригира всички изкривявания, причинени от разликите във ваксинационния статут от разглеждане само на ваксинирани доброволци.
Изследователите от Кингс колидж в Лондон са анализирали два набора данни от 1 юни до 27 ноември 2021 г., когато повече от 70% от случаите са били с варианта Делта, и от 20 декември 2021 г. до 17 януари 2022 г., когато повече от 70% от случаите са били с варианта Омикрон. 
Пациентите - почти 5000 във всяка група, са съпоставени и сравнени 1:1 с човек на същата възраст, пол и ваксинационна доза в другата група.
По-кратката продължителност на симптомите при Омикрон в сравнение с Делта  е по-силно изразена при хората с три дози ваксина. Симптомите са продължили средно 7,7 дни през периода, доминиран от Делта, и само 4,4 дни, или с 3,3 дни по-малко по време на периода на Омикрон.
Сред хората само с две дози ваксина симптомите от Делта са продължили 9,6 дни, а от Омикрон - 8,3 дни, което представлява разлика от само 1,3 дни.
Приложението за изследване на симптомите ZOE COVID събира данни за самооценката на симптоми. 
Резултатите от изследването са  публикувани в сп. "Лансет"  и ще бъдат  представени на Европейския конгрес по клинична микробиология и инфекциозни болести този месец.
08.04.2022, 12:06 часа
454 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha