Стартират археологически проучвания край Димово

Стартират археологически проучвания край Димово До края на април се предвижда да стартират археологически проучвания край Димово, съобщава на сайтът си Агенцията "Пътна инфраструктура"(АПИ). Археолозите ще проучват обект - крепост с подградие от късната античност (IV-VI в.), открит през миналата година по трасето на пътя Видин - Монтана, в землището на с. Шипот в област Видин, в района на Димово, уточняват от АПИ.
Археологическият обект е разположен върху естествено възвишение между град Димово и село Шипот. При предварително археологическо проучване миналата година са открити части от крепостна стена, ограждаща площ от около 4 декара. Според археолозите обектът вероятно е служел за укрепен продоволствен пункт, за което свидетелстват изсечени в скалата ями за съхранение на хранителни продукти и вода. В североизточния сектор са проучени останки от две сгради с каменна конструкция, които са били опожарени. В северната част е регистрирано входно съоръжение и части от зидано стълбище. Обитаването на терена е прекъснато след първата половина на V век и е възобновено във втората половина на VI в., когато до северната стена някога е била изградена еднокорабна църква. В границите на обекта са регистрирани още няколко структури от този период и са открити множество находки - метални, керамични и костни.
Въз основа на резултатите от предварителното проучване през миналата година, археологическото проучване ще продължи и през тази до разкриване на целия обект. Разкопките ще продължат пет месеца.
През 2021 г. от бюджета на АПИ за археологически проучвания бяха осигурени над 7.5 млн. лв., допълват в съобщението. Археолозите проучваха редица обекти по трасето на Видин – Монтана. Сред тях бяха няколко некропола край видинското село Синаговци. Част от тях са от ранножелязната епоха, ранноримската епоха (I в. пр. Хр. – I в. сл. Хр.), от ерата на принципата (II-III в. сл. Хр.) и от Първото българско царство (Х-ХI в. сл. Хр.). Открити бяха и останки от стопанство от III в. сл. Хр. със земеделски инструменти. Сред археологическите находки са сребърни денари от I в. пр. Хр. по времето на републиканската епоха и от II в. сл. Хр., когато династията на Антонините е управлявала Римската империя. В археологическия обект край с. Синаговци са открити и множество структури – ями и вкопавания, от къснобронзовата и ранножелязната епохи, допълват в съобщението.
През 2022 г. за проучвания на археологически обекти, открити при строителството на големите инфраструктурни проекти, в бюджета на АПИ са предвидени над 5 млн. лв. За опазване на културно-историческото наследство ще продължи работата на археолозите на обекти по трасето на автомагистрала „Хемус“, на пътя Видин - Ружинци – Монтана, както и на обект в землището на с. Дърманци, в участъка Мездра - Ботевград. Ще бъде извършвано археологическо наблюдение и при строителството на автомагистрала „Европа“ в отсечката между Сливница и София, уточняват в съобщението.
20.04.2022, 10:38 часа
635 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha