Скопие прие законодателни промени за преименуване на българските клубове

Скопие прие законодателни промени за преименуване на българските клубове Парлементът на Северна Македония прие промени в Закона за сдруженията и фондациите, внесени от опозиционната партия ВМРО-ДПМНЕ, и в Закона за политическите партии по предложение на социалдемократите.
Те предвиждат клубове и организации да не могат да се регистрират, ако имената им препращат към фашизма и националсоциализма и ако насаждат расова, верска и национална омраза и нетърпимост.
Промените бяха подкрепени от 67 депутати, като нито един не се обяви против или въздържал се. Гласуването беше в сряда вечерта. 
В мотивите на законопроектите се посочва, че целта е да се защити антифашисткото минало и историческата истина.
В преходните и заключителните разпоредби е посочено, че в срок от 3 месеца клубовете и сдруженията, които попадат под ударите на този закон, трябва да се преименуват.
Приетите промени идват след откриването на български клубове в страната с имената "Ванчо Михайлов" на 16 април в Битоля и "Цар Борис Трети" на 7 октомври в Охрид, срещу които бяха извършени нападения.
На практика това означава, че откритите български клубове в страната с имената на "Ванчо Михайлов" и "Цар Борис Трети" ще трябва да сменят имената си.
Всъщност причина за приемането на промените в закона е именно разкриването на тези два клуба, чиито имена, според историческия, политическия и обществен елит на Северна Македония, уронват антифашисткото минало на страната.
България обаче ги смята за защитници на българщината в Македония, които са се борили за освобождението ѝ. През 1942 г. Македония става част от България, а българските войски са посрещнати с думите: "Братя, откога ви чакаме да дойдете", според разкази на очевидци и участници в тези събития.
Трети български клуб и сдружение с името "Цар Фердинанд" в Богданци няма да бъде регистриран, след като специално създадена "ad hoc" Комисия за употребата на имена на исторически личности реши, че името предизвиква негативна реакция в обществеността на Република Северна Македония. Тя се дължала на жестокостите, извършвани по време на Балканските войни на територията на Република Северна Македония - теза, определена от българските историци като "абсурдна".
03.11.2022, 12:07 часа
446 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha