Биодизел от миди и рапани: Български учени използват отпадъчни черупки за нови технологии

Биодизел от миди и рапани: Български учени използват отпадъчни черупки за нови технологии В лаборатория в Бургас се получават различни продукти, които намират приложение и в медицината.
Учени от университета „Проф. д-р Асен Златаров“ в Бургас разработват иновативни технологии за оползотворяване на морски отпадъци.
В какво могат да се превърнат отпадъчните черупки от миди, скариди и рапани?
„Лабораторията по аквакултури и биотехнологии е една от трите най-нови лаборатории на университета. Интересни и иновативни са направленията, в които се работи. Те са свързани с извличането на ценни вещества, които се намират в отпадъчни морски черупки“. Това каза за bTV проф. д-р Севдалина Христова Турманова.
След обработка от черупките се получава и калциев ацетат, от който се синтезират керамични нанопрахове, които намират приложение като прекурсор за синтез на биоактивна керамика. В медицината се прилага като заместител на костната тъкан.
В лабораторията се получават различни продукти, които могат да намерят приложение като импланти в медицината за замяна на костна тъкан, хранителни и био добавки, както и керамични преспрахове, които да са носители за катализатори за органични реакции и получаване на биодизел.
30.06.2023, 12:53 часа
372 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha