Пет компании искат да строят VІІ и VІІІ блок на АЕЦ "Козлодуй"

Пет компании искат да строят VІІ и VІІІ блок на АЕЦ "Козлодуй" Пет компании са подали заявления за интерес да станат партньори на американската "Уестингхаус" в строежа на VІІ и VІІІ блок на АЕЦ "Козлодуй, да влязат в консорциум и да са главен изпълнител на строежа. Документите се приемаха до края на работния ден на 2 февруари и предстои тяхното разглеждане, за да се прецени отговарят ли те на предварително поставените условия за опит в изграждането и въвеждането на ядрени мощности в експлоатация и дали разполагат с финансов капацитет.
Ще се състави къса листа от кандидати, които ще бъдат поканени да подадат обвързващи оферти, но това ще стане след обявяването на индикативната стойност на новите ядрени мощности. За избора на главния изпълнител, който ще проектира, изработи, достави , построи и въведе в експлоатация бъдещите реактори AP-1000, думата ще има и "Уестингхаус", която осигурява технологията.
Миналата седмица директорът на АЕЦ "Козлодуй" Валентин Николов коментира пред журналисти, че неофициален интерес да строят новите реактори имат пет компании. По думите му това са американската компания "Бехтел", с която американците работят по проектите за AP-1000 в Полша и Чехия, корейската "Хюндай", с която също "Уестингхаус" си партнира. Като други потенциални кандидати той посочи китайската CNNC, френската "Електрисите де Франс", както и също американската "Флуор", която е собственик на компанията "НюСкейл", разработваща малки модулни реактори.
Сега бройката на заявилите интерес е същата, но не се обявяват официално имената им и не е ясно дали става въпрос за посочените от Николов компании. От потенциалните кандидати трябва да се изберат онези, които ще могат да подадат обвързващи оферти.
Възложителят – проектната компания "АЕЦ Козлодуй Нови мощности", си запазва правото да прекрати по всяка време процедурата, без да носи отговорност за щети пред участвалите в нея.
От кандидатите се изисква да имат задълбочени познания и опит в проектиране, изграждане, доставка и въвеждане в експлоатация на ядрени блокове. Те трябва да са построили и пуснали поне два ядрени блока, както и в последните пет години – 2018-2022 г. да имат нетна печалба и оборот над 6 млрд. щатски долара.
Според одобрения от парламента график за изграждането на новата ядрена мощности, до 30 април 2024 г. трябва да е избрана фирмата строител, която ще влезе в консорциум с "Уестингхаус" и с него вече да се подпише договорът за изграждането на новата ядрена мощност. Участниците в консорциума строител ще си разпределят отговорностите за проектирането, изработването на оборудването, доставката и инсталирането му, но българската проектна компания възложител ще контролира изпълнението на ниво консорциум.
Дейностите по изграждане и монтаж/монтаж, въвеждане в експлоатация и стартиране на новите реактори ще бъдат фиксирани в отделен документ, който обаче ще е част от общия договор между "АЕЦ Козлодуй Нови мощности" и консорциума с участието на "Уестингхаус".
Графикът за определянето на строителя е съобразен и с приключването на предварителния инженерингов анализ за един нов реактор AP-1000 на площадката на АЕЦ "Козлодуй" при максимално използване на наличната там инфраструктура. По договор той трябва да е готов до края на март 2024 г., но "Уестингхаус" има готовност да го предаде в началото на март. Той ще даде вече прогнозната цена за една или две мощности. В края на декември от енергийното министерство обявиха, че се стремят към цена от 6 млрд. евро за всеки от блоковете, но предстои да се види какво ще покажат разчетите на американците. За сравнение през 2014 г., когато отново имаше подписано споразумение за строеж на VІІ блок на АЕЦ "Козлодуй" по технология AP-1000, цената му беше 7.7 млрд. долара.
03.02.2024, 13:14 часа
1671 2
Коментари
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha