Късно потърсена помощ е причината за смъртта на бебетата с коклюш

Късно потърсена помощ е причината за смъртта на бебетата с коклюш ве бебета са починали след заразяване с коклюш. Те са били под двумесечна възраст и не са подлежали на ваксиниране срещу болестта, каза Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор.
Децата са от ромската махала на Кюстендил. Едното дете е починало в Националната кардиологична болница, където е било настанено, а другото – в Специализираната болница за активно лечение по детски болести „Проф. Иван Митев“, като леталните изходи са настъпили съответно на 10 и на 14 април. По думите му в двата случая късно е потърсена медицинска помощ.
„Министерство на здравеопазването потвърждава, че са регистрирани два смъртни случая на новородени деца с доказана диагноза коклюш. Наблюдаваме заболеваемостта в страната от началото на година и към момента се отчита ръст в заболеваемостта от коклюш. В тази връзка сме предприели мерки за изпращане на писма към районите здравни инспекции и Българския лекарски съюз с искането общопрактикуващите лекари да направят преглед на извършените имунизации и реимунизации на децата от листите си. МЗ, НЗОК и Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ ще анализират данните. Още вчера сме дали указания за организация на необходимата лабораторна диагностика“, каза служебният здравен министър д-р Кондева.
„Искам да внеса малко яснота, за да няма излишни притеснения. Това, което се случва, не може да се назове „изненада“. То не е изненада, защо от началото на 2023 г. в Европа започна едно покачване на заболеваемостта от коклюш в много страни, което не просто продължи, но и се ускори през 2024 г.“, обясни от своя страна и главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Той също съобщи няколко цифри. В Чехия отчитат най-големия ръст от коклюш от 60-те години на миналия век насам, като до момента там са регистрирани над 6300 случая. В Испания пък случаите са 8200 само от началото на тази година. В Холандия пък те са 3600, като случаите на коклюш при кърмачетата са 300. А Гърция отчита засега само 82 случая.
„Най-засегнати са децата от 10 до 19 години, но има и много бебета под една годинка – те са между 3% и 8%“, посочи още доц. Кунчев. Той допълни обаче, че у нас най-много регистрирани случаи има при деца от 10 до 14 години.
Прави се епидемиологично проучване, преценяват се контактните лица, но това е малко ефективно, тъй като причинителят вече циркулира в обществото. Правим, каквото е необходимо, но не можем много да ограничим разпространението, допълни д-р Кунчев.
От началото на годината до днес в страната са регистрирани 205 случая на коклюш, като е възможно да заболеят до 10 хиляди души, каза още той.
Единственото, което може да се направи, е хората да се ваксинират навреме, защото имунизираните боледуват няколко години след ваксинирането, тъй като имунитетът постепенно спада, посочи д-р Кунчев.
Друго, което може да се предприеме при първите симптоми, е хората да търсят лекарска помощ. Заболяването е лечимо и се повлиява от антибиотици, припомни той. От регистрираните 205 заразени не повече от 10% са хоспитализирани, добави главният държавен здравен инспектор.
19.04.2024, 15:15 часа
395 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha