Службите разследват квесторите на КТБ

Службите разследват квесторите на КТБ

Квесторите, назначени от Българската народна банка (БНБ) да управляват фалиралата Корпоративна търговска банка (КТБ), са освободили огромни обезпечения по кредити и са преправили над 1000 договора за депозити. Това е станало в последните дни преди да бъдат сменени от временните синдици, избрани от Фонда за гарантиране на влоговете в банките, а заради тези действия се очакват съдебни дела.
Това е обявил премиерът Бойко Борисов по време на заседанието на Министерския съвет, става ясно от стенограма от събирането на министрите, разпространена от правителствената пресслужба.
Борисов заявява, че получил информация за работата на квесторите Станислав Лютов и Елена Костадинчев от "службите" и очаква развитие в следващите седмици.

Освободени обезпечения по кредити
"Последните дни на квесторите са освободени огромни имущества, последния работен ден на квесторите. Така че се надявам тук прокуратурата да си довърши заедно с ДАНС и МВР това, което правят. Ще стане ясно на обществото след две-три седмици", казва Борисов на министрите.
За освобождаването на обезпечения по кредити към КТБ алармираха преди време и депутати от ГЕРБ. Това беше и един от мотивите да се приеме спешно законодателство, с което управлението на банката да премине от квесторите, назначени от БНБ, към временните синдици, избрани от Фонда за гарантиране на влоговете.

Премиерът изчисли 100 млн. евро загуба от депозити
В четвъртък Борисов казва още, че квесторите са променили и договори за кредити с преференциални условия, които по закон не се възстановяват от Фонда за гарантиране на влоговете, дори и да са до законовата сума от 196 000 лв.
"Преправяни са договори - над хиляда, защото, ако имаш преференциална лихва, не можеш да взимаш след това стоте хиляди евро, които ти се полагат, защото си се облажил от лихвите, а това са над хиляда души, и на практика, преправяйки им договорите, те са получили по сто хиляди евро. И като го сметнах, е около сто милиона (евро - бел. ред.) загубата, нанесена съответно на фонда", казва Борисов.
"Толкова стриктно спазваме закона и безкомпромисно, че ви моля просто да сте търпеливи две-три седмици време. Ще стане това, което сега ви казвам, то е документирано, ще бъде превърнато в съдебни дела. Оперативно информацията вече я има и се работи по нея. Така че, да го знаете", допълва той.

В защита на държавния интерес
Борисов защитава действията на фонда за гарантиране на влоговете, синдиците и правителството по отношение на длъжниците на КТБ, сред които е и телевизията ТВ7. Аргументът му е, че трябва да се съберат над 3.5 млрд. лв., изплатени от фонда за влоговете за гарантираните депозити в КТБ. Според Борисов възстановяването на средствата е работа на държавата, въпреки че постъпленията във фонда не идват от държавния бюджет, а от банките. За попълване на фонда в края на миналата година бяха дадени 1.6 млрд. лв., но под формата на заем.
"Да, вярно – наистина са заем, но какво ще се случи, ако не ни се върнат парите от банката? Не дай, Боже, да се случи друго в друга банка! С какво ще се покрие?! В смисъл, доста платени хора има, които са се облажили от КТБ, в момента се опитват да ни изкарат нас виновни или да ни уязвят", смята премиерът.
Преди това министърът на финансите Владислав Горанов обяснява, че парите във фонда за гарантиране на влоговете трябва да се третират като обществени, тъй като те "са формирани от разходите, които българските граждани и българският бизнес е платил за лихви на банковата система".

99% лоши кредити
Горанов отново заявява, че "нещата в КТБ не са били обичайна банкова практика" и че още в баланса на КТБ към 30 септември 2014 г. е било ясно, че 86% от активите на банката са необезпечени кредити. Синдиците пък докладвали 99% лоши кредити във фалиралата банка. Според Горанов това не се дължи само на дългия период, в който банката беше под специален надзор и беше затворена.
"Генезисът на проблема там е, че очевидно през цялото време не са спазвани банковите стандарти и са отпускани кредити на фирми без обезпечение, без конкретен бизнес проект и без яснота как те ще бъдат възстановени някога на кредитора", казва Горанов. Той беше зам.-министър на финансите в първото правителство на Бойко Борисов, когато в КТБ бяха концентрирани голяма част от средствата на държавните фирми и реално с тях се финансираха бизнесите на доскорошните партньори Цветан Василев и Делян Пеевски.

07.05.2015, 18:22 часа
760 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha