Иво Прокопиев: Държавата е под контрола на няколко души

Иво Прокопиев: Държавата е под контрола на няколко души Държавата и нейните институции вече са под контрола на няколко души, които използват цялата им репресивна мощ, за да възпроизвеждат политическата си власт и да наказват тези, които мислят различно, заявява в интервю за terminal3.bg Иво Прокопиев, съиздател на "Дневник" и "Капитал".
"Това, което започна с модела КТБ за превръщане на медийно и икономическо влияние в безконтролна и несменяема политическа власт, вече се е трансформирало в модела "Пеевски" на тотално завладяната държава, която репресира непокорните си граждани. Като казвам модела "Пеевски", говоря за явлението, не за личността", коментира Прокопиев, който наскоро обяви, че очаква имуществото му да бъде запорирано от Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ) заради приватизацията на дружеството „Каолин“ през 2000 г.
Прокопиев коментира, че у нас действа непозната форма на "държавен капитализъм, който имитира демокрация и политически плурализъм, но подобно на фашизма правата на гражданите се простират до там, че действията и интересите им да не влизат в конфликт с "превзетата държава". Тези, които си позволят да противоречат, са подложени на "репресия, унищожаване или опит за превземане на бизнеса".
Според Прокопиев в момента се случва контрапреход, реставрация на тоталитарни порядки и приватизация на държавните институции. "Много от основните граждански права са под заплаха, като например правото на информираност и разнообразие на мненията, правото на собственост", смята съсобственикът на "Икономедиа".
Той за пореден път коментира приватизационната сделка за "Каолин". Според Прокопиев предприятието има една от най-успешните следприватизационни истории в България. Припомня, че при приватизацията дружеството е било на сериозна оперативна загуба и с оборот от около 14-15 млн. лева годишно. След придобиването от "Алфа финанс" в него са инвестирани над 120 млн. лева, фирмата е станала лидер в производството на суровини за стъкларската и керамичната индустрия в Източна Европа, а около нея е създаден клъстер от стъкларски предприятия.
Добавя, че при продажбата на "Каолин" на "Кварцверке" през 2013 г. оборотът на дружеството вече е 160 млн. лв., или повече от 10 пъти, отколкото при придобиване на контролния пакет през 2000 г.
"Каолин" има една от най-успешните следприватизационни истории в България. Разказвам това, за да се види, че успехът в бизнеса идва с правилна стратегия и дългогогодишни усилия на един много талантлив управленски екип. Много фирми бяха в ситуацията на "Каолин" в края на 90-те. Някои излязоха от кризата, защото попаднаха на предприемчиви и способни собственици, много други обаче не успяха", казва Прокопиев.
"КОНПИ под натиска на прокуратурата обаче не се интересува от това. Не се интересува, че тази успешна сделка е проверявана многократно, включително и от съда, който на три инстанции постанови, че няма никакви нарушения. За модела "Пеевски" е важно всички да са с лоша репутация и избирателите да са объркани. Ако всички са окаляни, няма алтернатива, ако няма алтернатива, никога няма да има промяна", добавя той.
Прокопиев смята, че атаката срещу него е заради независимата позиция на "Капитал" и "Дневник", но тя е започнала още през 2009 г. при първото по-сериозно разследване за КТБ.
27.11.2017, 09:13 часа
1526 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha