Бизнесът иска да отпадне защитата от уволнение за хора с увреждания

Бизнесът иска да отпадне защитата от уволнение за хора с увреждания Да отпадне защитата от уволнение на хората с увреждания. Това предложиха от Асоциацията на индустриалния капитал днес на кръгла маса под патронажа на президента Румен Радев. От социалното министерство заявиха, че ще подложат идеята на обсъждане, като вече има заявено намерение от депутати от различни политически сили за подобна промяна.
Едва 1400 души работят в специализираните предприятия за хора с увреждания у нас, при необходимост от над 400 хиляди работни места за тях, стана ясно по време на кръглата маса, посветена на трудовите проблеми на тази социална група. Според председателя на Конфедерацията на индустриалния капитал Васил Велев правилата за наемане на хора с увреждания трябва да се либерализират.
"Формите, които в момента се използват като закрила и защита на хората с увреждания от уволнение, всъщност работят срещу тях, защото при една ситуация, когато е необходимо да се редуцира персонала не според това кой е с увреждане и кой не е, а според това кой работи и кой е подходящ, те не могат да бъдат съкратени и заради това работодателите не ги наемат", посочи той.
Министерството на социалната политика ще започне дискусия за промени в Кодекса на труда в този дух, коментира заместник-министъра Лазар Лазаров. "Много хора с увреждания предпочитат да не информират работодателя си, че имат увреждане поради факта, че се налагат редица ограничения, свързани с работното време, работното място, полагането на труд и съответното овъзмездяване", каза той.
Според Величка Драганова – първият българин, страдащ от глухослепота, който завършва право, законовата закрила срещу уволнение на хората с увреждания трябва да остане. За сметка на това обаче са необходими други мерки, смята тя.
"Все още не е въведен жестовият език, а това възпрепятства хората без слух или с нарушен такъв да се обучават по алтернативен език. Не се допускат все още интерпретатори, които да подпомагат посещението на учебни заведения и нещото, което най-много се забелязва, е че винаги едно лице с увреждане, когато кандидатства за работа, никой не гледа какъв ценз има, а се гледа с предразсъдък на него", посочи Драганова.
Да се преразгледат квотите за наемане на хора с увреждания, стимулите за работодатели, които наемат такива хора да бъдат по-ефективни, услугите за хора с увреждания да бъдат създавани и с оглед на потребностите на семействата, в които живеят, са другите обсъдени предложения.
"Много е важно критериите за експертни решения поне да станат по-подробни. Хора, които са с увреждания на долните крайници, се интегрират чудесно в професии, които изискват образование и интелектуални способности и умения", каза от своя страна президентът Румен Радев.
Затова инвалидността трябва да бъде определяна по степента, а не по вида на увреждането, стана ясно още от думите на президента.
11.07.2018, 09:41 часа
1091 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha