Учен от НАСА: Проектите с България се задълбочават

Учен от НАСА: Проектите с България се задълбочават Учен от НАСА пристигна в София, за да награди победителите в конкурс на американската агенция. Д-р Дейвид Грийн е начело на отдела за намаляване на риска от бедствия и устойчивост.
Състезанието NASA International Space Apps Chall е насочено към талантливи програмисти, разработчици, инженери, технологични специалисти, дизайнери и всички, които имат желание да допринесат за живота на планетата Земя и Космоса.
“България за шеста поредна година участва в състезанието. Регистрирали сме изключителни постижения. Очакваме и тази година проектите да бъдат на конкурентно ниво“, обясни главният организатор от българска страна д-р Милена Крумова, цитирана от БГНЕС.
“Технологичният маратон (известен още като хакатон) е достъпен за студенти, ученици, професионалисти, без възрастови граници. Екипите са до 5 души, които участват в проекти с повече от едно решение“, добави Крумова. Целта е в рамките на два дни отборите да предложат технологични решения и приложения с отворен код, които да са на ниво концепция, прототип или завършено решение за пазарна реализация.
България ще излъчи две предложения за следващия етап от финалите. Освен у нас, паралелно по света се провеждат конкурси на 200 места. На по-късен етап НАСА ще отсее 25 решения, като на финалната права във Флорида ще бъдат представени петте най-добри за тази година. Нашата страна вече успя да стигне до финала с хардуерно решение през 2015 година.
“Благодаря ви за възможността да съм тук. В София има четири института, с които работим. Всеки път има около 50 студенти, с които работим. Това са млади и креативни хора, пълни с идеи, които използват нашата база данни, която е безплатна, и имат достъп до информация и наблюдения, направени не само на земята, но и в космоса. С тяхна помощ създават апликации за решаването на различни проблеми”, разказа д-р Дейвид Грийн. Запитан дали има и други българи в проекти на НАСА, той заяви, че в годините е имало няколко учени и инженери, които са участвали в разработването на космически технологии и са извършвали наблюдения на Земята. „Нашето сътрудничество продължава и връзките се задълбочават“.
Тази година българските организатори на състезанието са направили специалната награда в памет на алпиниста Боян Петров. „Наградата „Земя и космос“ е с посланието екипите да бъдат винаги с високи цели и да се опитват въпреки обстоятелствата да постигат предизвикателството“, отбеляза още Крумова.
21.10.2018, 15:27 часа
712 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha