Интернет гигантите ще плащат авторски права

Интернет гигантите ще плащат авторски права Творците и издателите на новини ще имат правомощието да се договарят с интернет гигантите, благодарение на постигнатото споразумение, относно правилата за авторско право, които съдържат също така гаранции за свободата на изразяване. Това съобщиха от пресцентъра на Европейския парламент.
Постигнатото споразумение между преговарящите от Парламента и Съвета има за цел да гарантира, че правата и задълженията в закона за авторското право също се отнасят и за интернет. YouTube, Facebook и Google News са сред широкоизвестните интернет имена, които ще бъдат най-много засегнати от законодателството.
Законодателите се стремиха да осигурят, че интернет ще остане свободно място за свободата на изразяване. Откъси от новинарски статии, следователно, ще могат да продължат да бъдат споделяни, както и „GIFs“ и „memes“.
Споразумението цели да засили способността носителите на права, именно музиканти, изпълнители и сценаристи, както и издателите на новини, да договарят по-добри сделки за възнаграждение за използването на техния труд в интернет платформите.
Споделянето на откъси от новини няма да ангажира правата на медийните предприятия, които са издали статията. Споразумението, обаче, включва разпоредби, с цел избягване на злоупотребата с това разрешение от страна на новинарски агрегатори. „Откъсите“ ще могат да продължат да се появяват в емисиите на Google News, например, или статия може да бъде споделяна във Facebook, при условие, че е „много кратка“.
Качването на защитена творба с цел цитиране, критика, рецензия, карикатура, пародия или пастиш е защитено, което гарантира, че „memes“ и „GIFs“ ще продължат да бъдат достъпни и споделяни в онлайн платформите.
Текстът уточнява също, че качването на творби в онлайн енциклопедии по некомерсиален начин, като например в Wikipedia, или платформи със софтуер с отворен код като GitHub, ще бъде автоматично изключено. Стартъп платформите ще се възползват от по-леки задължения отколкото по-утвърдените.
Авторите и изпълнителите ще могат да изискват допълнително възнаграждение от дистрибутора, който използва правата им, когато първоначално договореното възнаграждение е непропорционално ниско в сравнение с ползите, получени от дистрибутора.
Понастоящем интернет компаниите имат слаб стимул да сключват справедливи лицензионни споразумения с притежателите на права, тъй като те не се считат за отговорни за съдържанието, което техните потребители качват. Те са задължени да премахват само съдържанието, което нарушава правата, когато притежателят на права ги помоли да го направят. Това обаче е тромаво за притежателите на права и не им гарантира справедливи приходи. Отговорността на интернет компаниите ще повиши шансовете на притежателите на права (особено музиканти, изпълнители и сценаристи, както и издатели на новини и журналисти) да осигурят справедливи лицензионни споразумения, като по този начин ще получат по-справедливо възнаграждение за използването на техните произведения, експлоатирани цифрово.
Споразумението трябва да бъде одобрено от Съвета, Комисията по правни въпроси и на пленарна сесия на ЕП.
14.02.2019, 12:57 часа
596 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha