В 11 области в страната средната заплата вече е над 1000 лева

В 11 области в страната средната заплата вече е над 1000 лева Разликата между средните възнаграждения в столицата и останалата част от страната се увеличава. Между област Благоевград, където заплатите са най-ниски, и София тя вече е над 900 лв.
През юни средните възнаграждения нарастват до 1253 лв., което е със 134 лв. над нивото от същия месец година по-рано. Средната брутна заплата в страната продължава да нараства и през второто тримесечие на 2019 г. През периода април - юни тя се повишава с 12% на годишна база и така достига средно 1260 лв. (978 лв. след данъци и осигуровки), като увеличението е както в частния, така и в обществения сектор. Това показват последните данни на Националния статистически институт (НСИ).
Растежът на възнагражденията в страната се дължи на няколко фактора, сред които недостигът на работна ръка и администратите увеличения на минималните възнаграждения и осигурителни прагове от началото на годината. Успоредно с това бяха повишени заплатите на учителите и на работещите в държавната администрация, като подобна заявка вече има и за догодина.
Освен двуцифрения темп на растеж, добра новина е и тенденцията все повече области в страната да регистрират средни нива на заплатите над 1000 лв. Докато миналата година броят им беше едва пет (столицата и региона около нея, Стара Загора, Варна, Враца), към юни тази година към тях се присъединяват още шест - Габрово, Пловдив, Разград, Русе, Бургас и Перник.
През второто тримесечие най-значително годишно увеличение статистиката регистрира при заплатите на работещите в Добрич (16.7%), Силистра (15.5%) и столицата София (13.9%), но двуцифрен темп на растеж отчитат още 11 области, сред които Пазарджик, Перник, Търговище и Русе. От другата страна на класацията остава Разград с едва 4.4% годишно повишение на средните възнаграждения. Увеличението в Стара Загора също се забавя (до 5.7%).
Най-ниски са заплатите в областите Благоевград, Видин и Кюстендил, където обаче годишното увеличение е над 8.9%. От данните на статистиката се вижда още, че вече няма средни брутни възнаграждения под 800 лв.
Големи размествания между секторите с най-високи средни заплати през второто тримесечие няма. Най-добре платени остават работещите в сектора на информационните и комуникационните технологии, където заплатите само през юни нарастват с 19% на годишна база и достигат 3274 лв. бруто на месец. Средно за трите месеца увеличението е относително по-умерено (14.6%), но високата база прави промяната по-значителна, отколкото в останалите сектори в българската икономика.
Като цяло най-голям темп на растеж отчитат средните заплати на работещите в сектор "Други дейности" (17.3%), където влизат неправителствени организации, фризьорски салони, химическо чистене и други. Голямото увеличение не е достатъчно да изтласка сектора от второ място по най-ниски средни възнаграждения, но пък увеличава разликата с "лидера" в тази класация - туристическия сектор. Заплатите на работещите в хотели и ресторанти остават най-ниските в страната - едва 782 лв., въпреки растежа от 12.2% на годишна база.
Двуцифрено е и увеличението на възнагражденията в секторите образование, финанси и застраховане, енергетика, търговия, логистика и други.
12.08.2019, 13:45 часа
940 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha