Националното хранилище на ДП РАО до Хърлец се изгражда в срок

Националното хранилище на ДП РАО до Хърлец се изгражда в срок На 29 август се навършват 3 години от първата копка /2017 г./ за изграждане на Национално хранилище за ниско - и средноактивни радиоактивни отпадъци в землището на село Хърлец до Козлодуй. Хранилището се изгражда във връзка с издадено разрешение за строителство от Агенцията за ядрено регулиране. Разрешителният режим се поддържа и от Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Министерство на околната среда и водите.
"От 3 години се изгражда националното хранилище, като към момента най- важните етапи са, че са завършени изкопните работи, като са изкопани около 1 милион кубически метра пръст. На финална фаза вече е изграждане на льосоциментната възглавница, като преди това е изградена тестова льосоциментна възглавница. Също така се приключва изграждането на т.нар. спомагателна инфраструктура. Това са пътища, електро, топло захранване и т.н.", съобщи Георги Разложки- заместник изпълнителен директор с ресор "Управление на радиоактивни отпадъци и извеждане от експлоатация" в Държавно предприятие "Радиоактивни отпадъци" /ДП "РАО"/.
В хранилището ще се съхраняват ниско- и средноактивни радиоактивни отпадъци. Това са отпадъци, в които радионуклидите са с период на полуразпад под цезий-137, 30 години и лимитирани алфа-емитери. 
"Генератор на тези отпадъци основно е АЕЦ "Козлодуй". Това е експлоатационната дейност на 5 и 6 блок, също блоковете, които са в режим на извеждане от експлоатация от 1 до 4. Също така част от институционалните отпадъци на България. Това са: медицина, наука, селско стопанство, които отговарят на посочената категория, могат да бъдат опаковани и погребани в националното хранилище. Изключително важно е да се каже, че погребването на отпадъци в националното хранилище няма да бъде в насипен вид, а те са опаковани в стоманобетонни контейнери. Което означава, че две от бариерите за неразпространение на радионуклидите в околната среда вече са изградени. Това е циментовата матрица и след това стената на стоманобетонния контейнер.", допълни Разложки.
В националното хранилище няма да се погребват средноактивни и високоактивни отпадъци. Това са отпадъци, които подлежат на геоложко погребване. За такъв тип отпадъци се прилагат технологии за съхранение в междинни складове, с живот 50 + 50 години. 
"Другото важно нещо, което трябва да се посочи е, че отработеното ядрено гориво, съгласно българското законодателство, е ядрен материал, а не радиоактивен отпадък. Така че в нашето хранилище за отработено ядрено гориво въобще не става дума. На площадка "Козлодуй" има две хранилища за отработено ядрено гориво, които се занимават с такъв тип материали", допълни той.
Очаква се националното хранилище за ниско - и средноактивни радиоактивни отпадъци да бъде завършено през 2022 година.
29.08.2020, 15:57 часа
1560 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha