Милица Мирчева и Йоло Николов спечелиха второто издание на Маратон „Кюстендил“ /снимки/

Милица Мирчева и Йоло Николов спечелиха второто издание на Маратон „Кюстендил“ /снимки/ Най-добрата българска атлетка в бяганията на дълги разстояния Милица Мирчева (СК Атлет - Мездра) и нейният личен треньор Йоло Николов (АК Орхание - Ботевград) станаха победители на класическата дистанция във второто издание на Маратон „Кюстендил“ от спортния календар на Българската федерация по лека атлетика (БФЛА).
Родената в Добрич Мирчева, за която това беше първи старт в бягането на 42.195 км от Олимпийските игри в Рио де Жанейро през 2016 г., направи изключително силно бягане и финишира първа при жените с време - 2:44:28 ч. - резултат, който е само с 5 секунди по-слаб от нейното лично постижение (PB) в тази дисциплина - 2:44:23 ч., регистрирано на Балканиадата в Подгорица, Черна гора през 2015 г.
Втора, на цели 23:27 мин. след нея, завърши Надежда Ангелова (Жулистан - Младост 2012 Благоевград) с 3:07:55 ч., а трета е Зорница Христова (ASICS FrontRunner) с 3:22:05 ч. (+37:37 мин.). Показателен е фактът, че Милица изпревари почти всички участници при мъжете, с изключени на първите трима в крайното класиране.
Най-бърз при мъжете беше Йоло Николов, който пробяга дистанцията за 2:21:48 ч. Това е на 2:17 мин. от неговия върхов резултат - 2:19:31 ч. (PB), постигнат при спечелването на балканската титла в маратона през 2013 г. отново в Подгорица.
Основният му конкурент за първото място - угандиецът Исмаил Сенанджи (Евър - Варна), финишира на 3:22 мин. след Николов, а трети се нареди възпитаникът на Йоло Мирослав Спасов (Атлет - Мездра) с 2:43:19 ч.
В отделното класиране за българи призьори станаха: при мъжете - Йоло Николов, Мирослав Спасов и Петко Стефанов, а при жените - Милица Мирчева, Надежда Ангелова и Зорница Христова.
Другият представител на СК Атлет (Мездра) в състезанието - Александър Василев, завърши пети от 46 стартирали атлети в полумаратона с време 1:13:07 ч. Победител в бягането на 21.0975 км стана Бекирхан Кабадайъ (Турция) с 1:08:54 ч., следван от Георги Гергов (Стратеш - Ловеч) с 1:11:07 ч. (+2:13 мин.) и Владислав Михайлов (Дунав - Русе) с 1:11:20 ч. (+2:26 мин.).

20.09.2021, 16:55 часа