Истории от Северозапада: Четири общини във Видинско се обслужват от една линейка, реформата ги остави без болница

Истории от Северозапада: Четири общини във Видинско се обслужват от една линейка, реформата ги остави без болница Четирите видински общини - Кула, Грамада, Макреш и Бойница, разчитат на една линейка, за да бъдат откарани пациентите по спешност в областния град. В случай, че със специализирания автомобил е превозван болен от коронавирус, задължително се прави дезинфекция. Със същата линейка нови адреси се обслужват едва след час, когато приключи цялата процедура.
От 12 години болницата в Кула е закрита и достъпът до медицинска помощ е затруднен. Единствено лечебно заведение в северозападния град не е изоставено вследствие на апокалипсис, а е резултат от реформата в здравеопазването през 2010-2011 г.
"Много лошо се направи, че се закри. Защото тука хората са много и не могат да издържат да ги карат до Видин", сподели Цанко Петков.
"Няма и изследване къде да си направиш и какво да ви кажа... Коронавирусът, лоша болест и... не знам", каза Петрана Данкова..
12 хиляди са жителите на общините - Кула, Грамада, Бойница и Макреш през 2010 г., когато е взето решението да се закрие единствената болница в района. Причината е дълг от 170 хил. лв.
"Сега как 10-11 години болницата не съществува, населението масово не иска да ходи в друга болница. Отиват в краен случай във Видин. Не се обърна внимание навремето, че можеше да се направят някакви стъпки да остане болницата, да се задържи персонала", смята фелдшерът в Спешния медицински център в Кула Маргарита Иванова.
След закриването на болницата през 2010 г. Министерството на здравеопазването разкри спешен кабинет в града, където всеки ден дежури лекар с различна специалност. В Кула дежурства дава и кметът, който е лекар, защото смята за свой дълг да помага доколкото може и при лечението на своите съграждани.
"Минават различни болни, с различни оплаквания. Разбира се, сега хората малко или много са стрестнати, уплашени са и идват на кабинета само в крайна нужда", споделя д-р Владимир Владимиров.
Засега ваксинацията срещу COVID-19 си остава най-сигурната защита от вируса. Жителите на малките общини обаче не могат да я направят, когато решат. Разчитат на добра организация от личните лекари и общинската администрация.
23.01.2022, 15:49 часа
2886 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha