Служебният кабинет разреши на АЕЦ "Козлодуй" да работи с руснаци въпреки санкциите

Служебният кабинет разреши на АЕЦ "Козлодуй" да работи с руснаци въпреки санкциите „Национална електрическа компания“ и АЕЦ "Козлодуй" да продължат да работят по рамковите си споразумения и договорите за обществени поръчки с руски фирми. Това е разрешил служебният кабинет със свое решение от края на миналата седмица.
Правителственото решение за изключване от санкциите идва, след като ЕС е разрешил на България да ползва дерогация по чл. 5к от Регламент на Съвета (ЕС) № 833/2014, с който се налагат ограничителни мерки спрямо Русия заради действията й, дестабилизиращи положението в Украйна.
На 24 септември бе изключен шести енергоблок на АЕЦ „Козлодуй”, за да започне плановият му годишен ремонт. Много от частите, необходими за него обаче, могат да се предоставят само от руски фирми. Такъв например е случаят с щангите за привод.  Те са вид СУЗ ШЕМ-3, производство на АО ОКБ „ГИДРОПРЕСС“.
"Смяната на производителя ще доведе до получаването на щанги ОР СУЗ с различни технически характеристики, които не са съвместими с наличното оборудване. Имайки предвид пряката връзка на щангите ОР СУЗ с обезпечаване на ядрената безопасност, смяната на производителя е недопустима", се посочва в правителственото решение, с което се дава възможност договорът за доставката им да бъде продължен.
С него се дава възможност да бъдат продължени и още два договора за доставка на 6 kV трифазни асинхронни електродвигатели, както и на системи СТС-ПМ-100 за модернизация на съществуващите телевизионни системи за презареждащи машини.
Дерогацията ще позволи да се продължат и договорите с „Русатом сервис АД – клон България“ КТЧ, които са единствен участник в процедурата за измерване на фактическата геометрия на ограничителя на активната зона (ОАЗ) на реактори ВВЕР-1000. Същата фирма е изпълнител и по договорите за модернизиране на апаратурата за контрол на неутронния поток, ремонта и експлоатацията на турбогенераторите, които също ще бъдат продължени.
Правителството е дало разрешение да продължи работата и по още 5 договора, сред които и този за усъвършенстван ядрено-горивен цикъл на пети и шести блок. Идеята е в дългосрочен план да се премине към диверсификация на доставките на гориво, но в правителственото решение се посочва, че "процедурата за доставка на горивни касети от алтернативен доставчик не може да започне преди да бъде проведена задълбочена оценка на безопасността и преди алтернативното гориво да бъде лицензирано от Агенцията за ядрено регулиране".
Един договор с руската „Атомстроекспорт“ и АЕЦ "Белене" също ще бъде продължен. Той е за осъществяване на техническо ръководство при преконсервация на оборудване с дълъг цикъл на производство за блокове 1 и 2 на АЕЦ "Белене“. Тази дейност може да се извърши само от „Атомстроекспорт“ и то при задължително участие на експерти от завода производител - руският „ЗиО-Подолск“, става ясно от решението. 
26.09.2022, 21:32 часа
2575 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha