Вижте какво реши Министерски съвет днес, 30 ноември

Вижте какво реши Министерски съвет днес, 30 ноември

Нови 50 000 семейства ще получат по 300 лв. еднократна помощ за отопление
Още около 50 000 семейства ще получат по 300 лв. еднократна помощ за отопление. За изплащането на финансовата подкрепа правителството прие постановление за одобряване на 15 млн. лв. допълнителни разходи по бюджета на Министерството на труда и социалната политика. Средствата ще се изплащат от Агенцията за социално подпомагане.
С еднократна помощ от 300 лв. държавата ще подпомогне хора и семейства от нови рискови групи, които до момента не са получавали средства за отопление, но се нуждаят от такава подкрепа. Право на такава помощ ще имат семейства с деца с трайни увреждания, деца без право на наследствена пенсия от починал родител, деца сираци, хора с увреждания, пострадали при пожари, наводнения и други природни бедствия през 2022 г., както и подпомагани от държавата ветерани от войните, военноинвалиди и военнопострадали.
Отпускането на новата помощ е част от пакета от мерки на правителството за осигуряване на подкрепа на хората от уязвимите групи в условията на значително поскъпване на цените на енергоизточниците и жизненоважни стоки. До момента около 300 000 човека и семейства получиха целева помощ за отопление от 623,55 лв. В края на октомври отпусна еднократна помощ от 400 лв. на още около 21 000 домакинства.
Допълнителният финансов ресурс е осигурен за сметка на централния бюджет за 2022 година.

Бизнесът инвестира повече от държавата в научни изследвания
Държавното финансиране за научноизследователска дейност в България е недостатъчно - то е в рамките на около 0,25% от БВП през 2021 г., въпреки поетите ангажименти в Националната стратегия за развитие на научните изследвания да достигне 0,50% от БВП през 2021 г. и 0,70% през 2022 г. Това се посочва в Годишния доклад за състоянието и развитието на научните изследвания в научните организации и висшите училища през 2021 г., приет от правителството.
Бизнесът инвестира повече от държавата, но частното финансиране е за приложни изследвания и експериментално развитие и 95% от средствата, декларирани от национални предприятия като разходи за наука, остават в предприятията и не осигуряват средства за фундаментални изследвания. Също така продължават да се задълбочават фрагментацията във и между основните научноизследователски организации, застаряването и постепенната загуба на човешки ресурси и неефективното управление и използване на резултатите в посока комерсиализацията им.
В доклада се посочва, че е необходим нов Закон за насърчаване на научните изследвания и иновации, който да създаде по-благоприятни условия за повишаване качеството на научната система, както и за осъвременяване на подходите за финансиране на научните изследвания. С него ще се регламентира и въвеждането на отворен достъп до научна информация и научни данни, ще се изгради и български облак за отворена наука.
Въпреки предизвикателствата, пред които е изправена системата, докладът отбелязва и големия успех за България в международно отношение - приемането на кандидатурата ни за получаване на статут на „участник“ в Комитета за научна и технологична политика на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. По този начин България едновременно затвърди желанието си за присъединяване към ОИСР и пое ангажимент да се придържа към целите, практиките и високите стандарти на Комитета, прилагани от държавите членки, и получили признание за полаганите усилия.

Орден за проф. Диана Петкова за принос в науката
Проф. Диана Петкова да бъде наградена с орден „Св. Св. Кирил и Методий“ първа степен за нейния изключителен принос в областта на науката, предлага правителството на президента. Повод за отличието е нейният 70-годишен юбилей през настоящата година. Научните й изследвания са в областта на метаболизъм на липидите в норма и патология, окислителен статус на клетки и организми в норма и патология и структура на мембранния бислой.
Проф. Диана Христова Петкова е завършила специалност „Биохимия и микробиология“ в Биологическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ със следдипломна квалификация по биофизика. Представител е на Европейската асоциация на биохимичните дружества за България. Председател е на Съюза на учените в България от 2016 г. и в това си качество е определена за представител в Постоянния комитет за наблюдение и мониторинг на Националната пътна карта за научна инфраструктура, подпомагащ орган към министъра на образованието и науката.
Проф. Петкова е била хоноруван преподавател към катедра „Биохимия“ в Биологическия факултет на СУ и към катедра „Биотехнология“ на ХТМУ. Била е гост професор в Катедрата по биохимия и фармация на Шведския университет, Турку, Финландия; гост професор в Института по органична химия на Университета в Бон и гост професор в Emory University, Атланта, САЩ. Била е ръководител на 2 договора към Фонд „Научни изследвания“ (ФНИ), на договор към НАТО и участник в няколко договора към ФНИ и към Френската общност на Белгия. В продължение на 8 години е била член на комисии на Националния фонд за научни изследвания и една година на Висшата атестационна комисия. През 2012 г. получава награда „Златна книга за принос към развитието на българската наука“ на Съвета на европейската научна и културна общност. Има множество публикации и цитирания в престижни научни издания.

Национално тол управление е определено за стратегически обект
С постановление на Министерския съвет Национално тол управление, което е част от структурата на Агенция „Пътна инфраструктура“, е определено за стратегически обект от значение за националната сигурност. Целта е обезпечаване на неговата основна задача да осигурява надеждно и безпроблемно функциониране на Електронната система за събиране на пътни такси и да предоставя качествена услуга по събиране на пътни такси за ползвателите на платените участъци от републиканската пътна мрежа. Така Национално тол управление ще отговаря на националните и европейските критерии за сигурност, технологичен капацитет и високо ниво на ефективност.
Правителството прие и друга промяна в ПМС № 181 от 2009 г. за определяне на стратегическите обекти и дейности, които са от значение за националната сигурност. Съгласно промяната се заличават четири обекта от сектор „Транспорт“ с номера 951, 708, 131 и 577. Това ще допринесе за изясняване и прецизиране на отговорностите и задачите на Министерство на транспорта и съобщенията и ДА „Национална сигурност“ по отношение на стратегическите обекти.

Прието е решение във връзка с необходимостта да се разшири обхватът на дейностите за системна интеграция, които МЕУ възлага на „Информационно обслужване“ АД
Министерският съвет прие Проект на Решение за изменение на РМС № 727 от 2019 г. за определяне на административните органи, които при изпълнението на своите функции, свързани с дейности по системна интеграция, възлагат изпълнението на тези дейности на системния интегратор - „Информационно обслужване“ АД.
Предложеният проект на Решение е свързан с необходимостта да бъде разширен обхватът на дейностите за системна интеграция, които Министерството на електронното управление (МЕУ) възлага на „Информационно обслужване“ АД при изпълнение на своите функции. В този смисъл възлаганите дейности следва да бъдат разширени като обхванат и системната интеграция на информационни и комуникационни системи, свързани с информационни ресурси, бюджетен и проектен контрол.
Необходима е цялостна промяна на модела на данните и работните процеси в текущите Регистър на информационните ресурси (РИР) и Информационната система за бюджетен и проектен контрол (ИСБК) за осигуряването на надеждни инструменти за наблюдение и автоматизиране на идентифициране на нуждите, приоритизирането, планирането и отчетността, свързани с информационните ресурсите в администрацията.
Взаимното допълнително обвързване на РИР и ИСБК чрез надграждане и обединяване в една централизирана автоматизирана информационна система с единна база данни има потенциала за доведе до значително опростяване на взаимосвързаните процеси по планиране, бюджетиране и разходване на средства за обновяване и поддръжка на информационните ресурси на административните органи.
Планират се интеграции с редица съществуващи информационни системи, като Интегрираната информационна система на държавната администрация (ИИСДА), Централизираната автоматизирана информационна система „Електронни обществени поръчки“ (ЦАИС ЕОП), Единната информационна система за управление на човешките ресурси в държавната администрация (ЕИСУЧРДА) и други.

Правителството одобри допълнителни разходи по бюджета на Комисията за защита от дискриминация за 2022 г.
Министерският съвет одобри допълнителни разходи в размер на 120 000 лв. по бюджета на Комисията за защита от дискриминация за 2022 г. Средствата са за сметка на преструктуриране на разходите по централния бюджет за 2022 г.
Допълнителните разходи за персонал са предназначени за изплащане на обезщетения при прекратяване на правоотношенията на служители, придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст съгласно разпоредбите на Кодекса на труда (КТ) и Закона за държавния служител (ЗДСл).

Увеличен е максималният размер на ангажиментите за разходи, които могат да бъдат поети през 2022 г. по бюджета на Комисията за финансов надзор
Със свое постановление правителството увеличи с 4 950 000 лв. утвърдения с чл. 43, ал. 3, т. 1 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 г. показател по бюджета на Комисията за финансов надзор за максимален размер на ангажиментите за разходи, които могат да бъдат поети през 2022 година.
С постановлението се дава възможност да бъде поет ангажимент за разход, свързан със сключване на петгодишен договор за заплащане на наем за административната сграда, ползвана от Комисията за финансов надзор за реализиране на законово определените й надзорни и регулаторни правомощия.

Одобрени са 2,7 млн. лв. за предотвратяване, овладяване и преодоляване на последиците от бедствия
Министерският съвет одобри допълнителни разходи/трансфери от резерва по чл. 1, ал. 2, раздел II, т. 5.1 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 г. за непредвидени и/или неотложни разходи за предотвратяване, овладяване и преодоляване на последиците от бедствия.
С Постановлението се одобряват 2 779 841 лева за извършване на дейности за намаляване на риска от бедствия, възстановяване на непредвидени разходи за провеждане на спасителни и аварийно-възстановителни работи, преодоляване на последиците от бедствия.

1,2 млн. лв. за научни изследвания за опазване на околната среда и борба с бедствията
Правителството одобри 1 200 000 лева за изпълнението на Националната научна програма „Опазване на околната среда и намаляване на риска от неблагоприятни явления и природни бедствия“ за 2022 г.
Програмата е одобрена през 2018 г., а срокът за изпълнението й е до края на 2023 г. Тя е насочена към провеждане на научни изследвания в областта на опазване на околната среда с цел осигуряване на устойчива, благоприятна и по-безопасна среда на живот за населението в страната. Изследванията се осъществяват от 14 института на БАН, 5 института на Селскостопанската академия към Министерството на земеделието, храните и горите, 6 висши училища и Националния център по обществено здраве и анализи.
Чрез изпълнението на програмата се цели още преодоляване на фрагментацията в научноизследователската система, консолидиране на научноизследователския потенциал, споделено използване на изградена инфраструктура, концентрация на финансови ресурси за решаване на важни за обществото проблеми и избягване на двойното финансиране.

Училищата ще получават по-бързо пари за ремонти
Финансирането на ремонтите в образователните институции ще става по-бързо, реши правителството. В края на юли 2022 г. Министерският съвет отпусна 50 млн. лв. за ремонтни дейности в системата на предучилищното и училищното образование. Средствата са разпределени между 33 държавни и 145 образователни институции. Според досегашните условия 50% от тях се предоставяха авансово, а останалото - на базата на фактически извършени разходи от отделните институции и общини.
В Министерството на образованието и науката (МОН) постъпиха редица въпроси от общини и общински образователни институции относно начина и сроковете на изпълнение на одобрените ремонтни дейности, както и тяхното отчитане и предоставяне на оставащата част от финансирането. Основното притеснение е, че поради късното предоставяне на средствата и спазване на законодателството в областта на обществените поръчки, за да бъдат успешно завършени ремонтните дейности в срок и съответното създаване на подходяща организация по изпълнението, е необходимо предоставянето на вторите 50% от средствата за финансиране на обектите.
През настоящата година, заради драстичното повишаване на цените в строителството, тези дейности е почти невъзможно да се финансират от бюджета на съответната институция, което прави целевата помощ от държавата особено необходима.

Близо 17 млн. лв. за обезщетения в образованието
С 16 894 846 лв., отпуснати от правителството по Национална програма „Оптимизиране на вътрешната структура на персонала“, ще бъдат изплатени обезщетения за педагогически специалисти и персонал в системата на образованието.
С тях ще се компенсират 1206 педагогически специалисти и 608 души от непедагогически персонал в общински детски градини и училища.

Средствата са за месеците септември-октомври 2022 г.
Обезщетения се изплащат при намаляване на числеността на персонала в образователните институции, при промяна на структурата и състава, както и при прекратяване на трудовите правоотношения на друго основание.
Финансирането е за сметка на разходите за национални програми, планирани по бюджета на МОН.

Още 11 млн. лв. за детски градини и училища
Още 11 178 364 лв. за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, градини и училища в страната, одобри правителството. Средствата са по Програмата на Министерство на образованието и науката, която има за цел да подобри материалната база в образователните институции.
Финансовата подкрепа ще бъде разпределена между 33 общини. Това са Белица, Гоце Делчев, Гърмен, Петрич, Айтос, Бургас, Малко Търново, Аксаково, Бяла, Велико Търново, Елена, Габрово, Добрич, Кърджали, Дупница, Ловеч, Перник, Радомир, Червен бряг, Асеновград, Раковски, Русе, Котел, Сливен, Елин Пелин, Костинброд, Самоков, Своге, Казанлък, Стара Загора, Търговище, Хасково, Ямбол. Със средствата ще бъдат разплатени дейности по сключени договори по изпълнението на програмата.
В някои образователни институции ще се извършват основни ремонти, с които да се подобрят условията за отглеждане и обучение на децата и учениците, а в други ще се строят изцяло нови сгради за детски градини или се изграждат учебни корпуси.
С изпълнението на дейностите по Програма за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища 2020 - 2022 г. се работи за намаляване на недостига на свободни места в яслите и детските градини, както и за успешното включване на четиригодишните деца в системата на предучилищното образование. Благодарение на новопостроените учебни сгради и корпуси повече училища ще могат да преминат към едносменен режим на обучение.

Още близо 700 000 лв. за деца без място в детска градина
Още 691 088 лв. ще изплати държавата на семейства, за чиито деца не е осигурено място в детска градина, реши правителството. 686 599 лв. ще бъдат преведени на Столична община, а 4 489 лв. на община Пловдив.
С това решение на правителството се компенсират разходи за отглеждане и обучение на децата от 15 септември до 31 октомври 2022 година. За този период броят на децата, чиито родители в София ще получат компенсации, е 1183. В Пловдив ще се изплатят компенсации за осем деца.
Право на компенсация от държавата имат родители на деца от тригодишна възраст до постъпването им в I клас, които не са приети в държавни или общински детски градини или училища, в които са кандидатствали. За тях общината по местоживеене не е предложила друго равностойно място в общинска детска градина или училище.

Одобрени са допълнителни разходи за изплащане на стипендии по програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби
Министерският съвет прие Постановление за одобряване на допълнителни разходи/трансфери за 2022 г. за изплащане на стипендии по Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби от държавни, общински и частни училища през 2022 г.
С постановлението се предлага да бъдат осигурени средства на обща стойност 75 600 лева за изплащане на отпуснатите стипендии на ученици в държавните спортни училища и ученици в общински и в частни училища за постигнати резултати през третото тримесечие на 2022 година.
Необходимите средства са в рамките на разчетените за тази дейност в централния бюджет средства за 2022 г.

Правителството се разпореди с имоти
Министерският съвет прие решение за отнемане на земеделски земи от Министерство на отбраната и включването им в Държавния поземлен фонд. Предмет на правителствения акт са поземлени имоти, намиращи се в област Велико Търново. Имотите са с трайно предназначение на територията: земеделска. За тях е отпаднала необходимостта, свързана с отбраната и сигурността на страната, поради което с приетото решение тези земеделски земи се включват в Държавния поземлен фонд.
Правителството взе също решение за промяна на статута на недвижим имот, предоставен за управление на Изпълнителна агенция „Морска администрация“ от публична държавна собственост в имот, частна държавна собственост. С решението си Министерският съвет позволява премахването на съществуващото високо тяло на сграда „Рейдова кула“, намираща се на пристанищен терминал Варна-изток, заради лошото й конструктивно състояние. Сградата не съответства на функционалните изисквания за съвременен комуникационно-информационен център за управление на аварийно-спасителни операции. С реализирането на инвестиционен проект се предвижда на нейно място да бъде изградена нова сграда.

Удължава се срокът за изпълнение на проект, финансиран през 2019-2020 г. чрез Доверителния фонд на България към ЮНЕСКО по линия на официалната помощ за развитие към международни организации.

30.11.2022, 15:27 часа
697 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha