Шест навика в общуването, издаващи ниско самочувствие

Знаете ли какво е общото между честата самокритика пред други хора, търсене на външно признание за това, което сте?
Това е показател за ниско самочувствие. Социалните ни навици издават много за това каква личност сме и дали имаме самочувствие или то е занижено.
Ето защо не бива да ги подценяваме, защото показвайки ниско самочувствие, ние даваме зелена светлина на другите, които си позволяват да прекрачват нашите лични граници.
Вижте още 6 навика в общуването, издаващи ниско самочувствие.
1. Често се извинявате
Да се извиниш, когато си направил нещо нередно, искаш да минеш между хората, когато има струпване на такива и т. н. е въпрос на добро възпитание. Но в общуването си често допускаме грешката да се извиняваме, когато няма нужда. „Извинявай, че те притеснявам.“, Извинявай, само да те попитам“... Познато ли ви е? Това е навик, който може да ви накара да изглеждате неоценени в социални ситуации. Извинението е важно, когато сте направили нещо нередно. То показва емпатия и разбиране. Но прекаляването може да има обратен ефект. Когато постоянно се извинявате, това изпраща съобщение на другите, че ви липсва увереност или сте прекалено притеснени да не разстроите другите.
2. Постоянно самоунижение, шегички със себе си
Самоиронията може да бъде качество и не всеки може да си я позволи. Въпреки това е важно как и за какво се шегуваме със себе си, защото другите могат да приемат, че вие сте съгласни и те да се шегуват със вас за всичко. Самоунижаващият хумор може да бъде чудесен в малки дози, но когато се превърне във вашия предпочитан метод за комуникация, може да предаде ниска самооценка.
3. Избягване на зрителен контакт
Зрителният контакт е мощен инструмент в човешкото взаимодействие. Той може да предаде увереност, искреност и интерес. Постоянното избягване на зрителен контакт обаче може да ви накара да изглеждате ненадеждни или незаинтересувани. Може да накара другите да се чувстват сякаш не сте напълно ангажирани в разговора, което може да намали възприеманата ви стойност в социални ситуации.
4. Не цените собственото си мнение
Всеки има уникална гледна точка, която да предложи, включително и вие. Но когато постоянно омаловажавате собствените си мисли или изобщо не ги изразявате, може да изглежда сякаш не цените себе си.
5. Прекалено много се опитвате да се впишете
Хората с ниско самочувствие искат на всяка цена да бъдат забелязани, харесвани от другите. Това е навик, в който много от нас попадат. Вярваме, че ако можем просто да се слеем с тълпата, ще бъдем приети и ценени. Но истината е, че прекалено многото опити да се впишем често имат обратен ефект. Хората ценят автентичността.
6. Доминиране в разговорите
Комуникацията е двупосочен процес. Тя включва както говорене, така и слушане. Но ако винаги вие сте този, който говори, това може да ви накара да изглеждате егоцентрични или дори груби. Доминирането в разговорите не само лишава другите от възможността да се изразят, но и изпраща послание, че цените собствените си мисли и идеи повече от тези на другите. Това пък е знак за ниско самочувствие.
19.07.2025, 11:00 часа
235
0