КЗК подхваща и фармацевтичния бизнес

След храните Комисията за защита на конкуренцията подхваща и фармацевтичния бизнес. "КЗК започва секторен анализ и при лекарствата, изпратени са въпросници на десетки предприятия". Това заяви председателят на комисията Росен Карадимов.
По думите му КЗК ще анализира пълната картина на целия пазар. "36% от доходите на семействата отиват за лекарства, това е огромен процент. Решихме, че трябва да се влезе на този пазар много сериозно. Идентифицирани са участниците, проведени са срещи, предстоят срещи с Асоциацията за паралелна търговия. След анализиране на информацията ще можем да излезем със становище и да се вземат мерки", заяви Карадимов.
Относно хранителния сектор, Карадимов каза, че секторният анализ на храните се базира и на проверките на Комисията за защита на потребителите, като това според него е пример за взаимодействие. "КЗК ще докаже във времето солидността на своята позиция. Когато нямаш споразумение, не си се разбрал, например, какво се случва между две институции, нещата не се получават. Ние поискахме информация, която търговските вериги предоставят на НСИ. Получихме отказ, мотивиран законово, но това е пример за това как две държавни институции не могат да намерят език и се получава засечка. Но в понеделник ще получим съгласие на НСИ. Обратната страна на медала е КЗП, КРС, НАП, с които имаме дългосрочно добри отношения", обясни Карадимов.
"Опитахме се максимално да уплътняваме функциите на КЗК, след като влизаме в еврозоната. Функцията на КЗК беше неразпознаваема и отричана, първата задача е да я направиш обществено видима, с ясни и бързи действия", посочи оше Карадимов, давайки пример, че от средата на май до средата на юни т.г. са постъпили 121 сигнала към КЗК, докато за миналата година за този период е имало само 21 сигнала. "Получават се невероятни сигнали, включително за собственици на имоти и т.н. Първата инициатива ни беше споразуменията между различните регулатори, подписахме с НАП, с КЗП, с КРС. За първи път имаме работещи регулатори и координация между тях. Всеки регулатор има собствени права и правомощия, когато наложиш тези правомощия се получава съвсем друго“, подчерта Карадимов.
"Сбърканата приватизация - това е проблемът с картелите и монополите в България. Не може да продадеш единствения си телекомуникационен оператор, говоря за БТК, и години след това да казваш дали е сегментиран или не пазарът. Когато базата е сбъркана благодарение на политически решения, на приватизацията тогава, задачата на регулатора става много тежка", посочи пефът на КЗК. "КЗК има правомощия да дава становища по всички нормативни проекти и действащи актове. Много скоро ще имаме такива по всички разпоредби и дребни законови поправки, които водят до изкривявания", обясни Крадимов. "Вече има глоба от 262 млн. на Лукойл, които в момента се обжалват. Ние сме образували производство за съмнения за изкривявания на пазара за бензин и дизел. Очакваме до края на месеца да получим отговора на Лукойл и след това продължават другите процедури", коментира председателят на КЗК.
За еврото
"Еврото дава финансова стабилност, ще намали лихвите по кредитите, инвеститорите ще влязат в България. Виждам само позитиви от въвеждането на еврото. Опитът да се спекулира с покачването на цените е опроверган, нито един от случаите, които проверявахме не се дължеше на еврото, а се дължеше психологията на българина, че ден година храни. Това е форма на мародерство, затова тук компромис няма да има. На всичко отгоре на най-уязвимите групи се извличат доходите им, това опира вече и до морално възмездие. Ужасен е дефицитът в съзнанието на българина, че липсва държава. Ако еврото е повод, който да покаже, че България стимулира пазарните условия, че се играе честно, това може да има позитиви и много след приемането на еврото", коментира още Карадимов.
19.07.2025, 12:44 часа
189
0