Лекар разкри колко ще струва потребителската такса в евро

Лекар разкри колко ще струва потребителската такса в евро Общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова коментира няколко ключови здравни теми, свързани с ваксините, летните вируси и лекарската помощ по време на почивка.  
Тя подчерта, че въпреки ръста на случаите на морбили в Европа, в България заболяването към момента заобикаля страната. Причината – високо ниво на ваксинационно покритие. У нас то достига близо 94%, при желано ниво от 95%, докато в страни като Великобритания то е около 74%. Според нея това се дължи на усърдната работа на общопрактикуващите лекари и на традиционно високото доверие в имунизационния календар.
„Хората забравиха колко опасни могат да бъдат болести като морбили, защото с ваксините те почти изчезнаха. Причината е, че с редовното ваксиниратне тя е изкоренена и в случаи в България не са регистрирани“, каза д-р Николова.
Тя коментира и стартиралата наскоро безплатна имунизационна кампания срещу човешкия папилома вирус (HPV). Миналата година само 2,5% от момичетата са били ваксинирани. Целта тази година е нивото да достигне 10%.
„HPV е вирус, който причинява рак, влизайки в организма. 8 от 10 души ще го срещнат.  А ние имаме ваксина срещу рак – нека я използваме!“, призова д-р Николова.
По думите ѝ, усилията на лекарите за HPV ваксинация вече дават резултати – обхватът се е удвоил, но все още е под желания минимум. Кампанията вече включва и момчетата, което е важно за пълната превенция. ваксинацията за децата е напълно безплатна, припомни тя и подчерта,ч е всики останали могат да си закуъпят медикамента от аптечната мрежа и да се ваксинират при личния си лекар. 
На фона на очакваното въвеждане на еврото, тобщопрактикуващият лекар засегна и въпроса за потребителската такса. В момента тя е 2,90 лв., което е около 1,48 евро.
„Точни изчисления още не са правени. Но и да бъде приравнена, няма как да се поддържа дейност с такава символична сума. Решението е политическо“, обясни д-р Николова.
Според общопрактикуващият лекар най-често през лятото хората боледуват от ентеровирусни инфекции – диарии, повръщане и коремни болки, особено когато хигиената е занижена.
Д-р Николова подчерта и рисковете от прекомерно излагане на слънце без защита, особено за деца. Препоръча използване на високи SPF-фактори и избягване на слънце в часовете между 11 и 16 ч.
„Слънцето не трябва да е враг, но неправилното излагане води до рак на кожата – проблем, който зачестява. Особено тревожно е да виждаме бебета на плажа в най-опасните часове.“
Много пациенти търсят лекарска помощ по телефона, докато са на почивка, подчерта д-р Николова, И обясни, че това е невъзможно, когато не е извършен преглед на място.
„Електронното направление не е дистанционно. Ако не сте прегледани от лекар, няма как да получите направление или терапия по телефона“, категорична е тя.
Д-р Николова отправи важен апел към хората – да не подценяват профилактиката, да се ваксинират и да бъдат разумни по време на лятната почивка. 
20.07.2025, 11:21 часа
253 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha