По-малко българи са приети в болница през 2015 година

По-малко българи са приети в болница през 2015 година През 2015 г. за пръв път се отчита намаление на броя на хоспитализациите, става ясно от доклад за състоянието на здравето на българите.
Правителството се запозна днес с годишния доклад за състоянието на здравето на гражданите и изпълнението на Националната здравна стратегия за 2015 г., съобщи МС. 
Докладът отчита трайна тенденция за намаляване броя на населението и неговото застаряване.
Отчитат се и някои положителни тенденции по отношение на показателите за смъртността в по-младите възрастови категории, в т.ч. преждевременна, детска и майчина смъртност, които са най-чувствителни по отношение на влиянието за здравната система върху демографското състояние на населението.
Заболеваемостта от заразни болести остава ниска, намалява заболеваемостта от туберкулоза, според данните от доклада. 
Заболеваемостта от онкологични заболявания нараства спрямо предходната година, но остава под средните за ЕС стойности. 
Водещи причини са болестите на органите на кръвообращението, на дихателната система и на храносмилателната система. 
В документът е направен анализ на рисковите фактори за здравето, включително социално-икономически, околна и трудова среда. Изследвани са и факторите, свързани с индивидуалния начин на живот, с начина на хранене, двигателна активност и вредни навици като тютюнопушене, злоупотреба с алкохол, наркотици и др.
Тези фактори имат най-голяма обвързаност със заболяванията, водещи до най-високи нива на смъртност и трайна неработоспособност. 
В доклада се подчертава, че здравето зависи от редица биомедицински, психологически, социални, икономически и екологични фактори и здравната система е само един от факторите, влияещи върху здравето. 
Крайно недостатъчни са разходите за психиатрична помощ в страната ни - само 2 на сто от общите разходи за здравеопазване, каза директорът на Националния център по обществено здраве и анализи доц. Христо Хинков. Той посочи, че ниското финансиране, липсата на защитени домове и дневни центрове, липсата на цялостна политика в областта, дискриминиращото законодателство са само част от проблемите, които трябва да бъдат решени.
Готов е проект на Национална програма за психичното здраве 2017-2023, който ще бъде представен на Министерството на здравеопазването.
Последното проучване за психичните разстройства в България е правено в периода 2003-2007 год, което показва чести психични, но леки разстройства сред всеки пети от населението. Данни за подобни разстройства сред децата липсват, но предстои ново проучване, което ще обхване детската възраст, каза доц. Михаил Околийски, представител в Световната здравна организация за България.
От 7-8 години се обсъжда дали да има клинични пътеки в психиатрията, но към момента няма еднозначно мнение, каза още доц. Хинков.
19.10.2016, 15:38 часа
336 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha