Спират деца със СОП от тържества в детска градина

Спират деца със СОП от тържества в детска градина Майки на деца със специални образователни потребности са били помолени да не водят децата си на тържествата по случай 8 март – Деня на жената, за да не развалят преживяването за останалите хлапета. От това се оплакали в социалните мрежи десетки родители от различни населени места в страната, съобщи Дарик. Оказва се, че имало честа практика на изолиране на децата им от тържества и мероприятия в детските градини. Също така малчуганите не били включени в подготвената програма със стихчета, песни и танци, защото имали говорни проблеми или не се справяли добре с текста на някоя пиеса в забавачката.
За подобни случаи сигнализира Мария Пеева, която е автор в един от нашумелите сайтове за проблемите на майките. До нея достигнали сигнали на майки, които са били отпратени от тържествата за Деня на жената. Тя се възмутила във Фейсбук от коментар на университетски преподавател по педагогика, публикуван в професионална група за учители в социалната мрежа.
„На 8 март получих писмо от майка, която беше разстроена и сподели, че три майки на деца от групата й се оплакват, че в детската градина са отказали на децата участие в тържествата, като става дума за 3-годишни деца, които не могат да говорят. Дори не ставаше дума дали децата са със специални образователни потребности, с диагноза или състояние или просто деца, които не са се научили да говорят. Майката беше разстроена и ме помоли да споделя и аз го направих. Някой е споделил този пост във групата форум за обсъждане на образователни проблеми. Доц. Елена Петкова ме беше тагнала в отговора си и нейният отговор беше доста провокативен и пренебрежителен към тези деца. Тя казва, че ако едно дете трябвало да мяука на сцената само и само да бъде там, дали ще сме доволни от това. По този начин се изказа“, обясни Мария Пеева.
Изключването на дете от тържество може да доведе до преживяване на неуспех и до понижаване на самооценката, коментира психологът Младен Владимиров. „Второто нещо, което би се случило, най-вероятно е загуба на доверие и то не само на доверие от детето към възрастните - тези, които са считани за лидери и авторитети, за хора, на които може да се доверим, а загуба на доверие от родителите. Нещо повече, в дългосрочен план тази загуба на доверие от страна на детето може да доведе до там, че ако то като дете с някакъв поведенчески проблем се превърне в обект на тормоз в училище или детската градина, то няма да потърси помощ от тези възрастни, а това е много опасно, обясни психологът.
18.03.2018, 16:45 часа
1295 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha