МВР-Видин и прокуратурата излязоха с официална информация за предотвратения взрив във Видин

Директорът на областната дирекция на МВР-Видин ст. комисар Петър Коцин, заместник-окръжният прокурор Владислав Влашев и административният ръководител на Районна прокуратура-Видин Ваня Ненкова коментираха на специална пресконференция предотвратяването на умишлен палеж в областния град с мишена Гранично полицейско управление - Видин.
Иван Гешев с шокиращи разкрития за готвения атентат във Видин, пробвали се да запалят 10-тонна цистерна с петрол
На 26 февруари е получена оперативна информация за две лица, подготвящи тежко криминално престъпление на територията на областта, каза Коцин.
„Беше създадена необходимата организация, лицата бяха засечени вечерта на входа на Видин от наши секретни постове, разположени в по-голямата част на града, тъй като към настоящия момент нямахме информация точно къде ще бъде извършено престъплението. Установихме жилище, в което те се настаниха, свалиха достатъчно количество храна и вода, за да могат да останат там в рамките на няколко дни, докато отшуми това, което са замислили и след това безпроблемно да се изтеглят.
Сутринта в сряда, на 27-ми около 4 часа и 5-6 минути, лицата напускат жилището, като всеки от тях носи на гърба си раница и сак. Насочиха се към сградата на ГПУ, откъм булеварда срещу бензиностанцията, едно от лицата прескочи оградата на ГПУ-то и в този момент другото лице забелязва разположените в близост полицаи, повиква обратно лицето и двамата успяват да се изтеглят в междублоковото пространство със саковете и раниците, които носеха. Малко след това лицата са задържани, като се оказва, че в чантите им има 10-литрови бутилки с бензин, а за тях е прикрепено посредством тиксо пликче с химическо вещество, което при инжектиране на друго химическо вещество, се получава горене и бутилката може да експлодира като бомба“, разказа директорът на видинската полиция.
Той уточни, че в близост до оградата на ГПУ-то на отстояние от 50м има бензиностанция и на същото разстояние първият блок на ж-к „Гео Милев“ и на 100 м. първият блок на ж-к „Панония“. Коцин коментира и близостта до оградата, където извършителите са прескочили на 10-тонен ГСМ, който към момента е бил пълен с около 5 тона дизелово гориво. В близост е имало и друга цистерна с бензин.
Директорът на видинската полиция каза, че в жилището е намерен и револвер, който от газов е превърнат в бойно оръжие.
Заместник-окръжният прокурор Влашев коментира, че на двете задържани лица, които не са от Видин, а родом от Лом и живеещи в София, е повдигнато обвинение за подготовка на палеж и имат наложени мерки за неотклонение задържане под стража от Районния съд във Видин.
Той каза, че се работи по всякакви версии, включително и връзка с палежа октомври месец, миналата година на колата на граничен полицай. Влашев каза, че е много тънка границата между това, което са опитали да извършат задържаните и опит за терористичен акт, но от чисто юридическа гледна точка не може да се квалифицира като такова.
Прокурор Ваня Ненкова изказа благодари на служителите на МВР за бързата, навременна и професионална работа, защото последствията за града биха били страшни.
05.03.2019, 16:24 часа
5133
0