Четири медала за мездренските атлети на Националния шампионат по крос кънтри

Четири медала за мездренските атлети на Националния шампионат по крос кънтри Четири медала - два златни, един сребърен и един бронзов, спечелиха мездренските атлети на Националния шампионат по крос кънтри, който се проведе в Сунгурларе. Шампиони на България станаха Милица Мирчева (СКЛА Атлет) при жените и Александър Божилов (СКЛА Митко Ценов Рънинг Тийм) при юношите под 18 г., сребърно отличие завоюва Иван Андреев (СКЛА Митко Ценов Рънинг Тийм), a бронзово - Мартин Балабанов (СК Атлет) при младежите под 23 г.
Милица Мирчева нямаше конкуренция при жените, които се съревноваваха на 8 км. Националната рекордьорка в маратона и в полумаратона пробяга дистанцията за 27:03 мин. На близо две минути след нея финишира Маринела Нинева (КЛА Локомотив - Дряново) с 29:01 мин. Трета се нареди Силвия  Георгиева (СК Актив 2013 - Пловдив) с 29:25 мин. По този начин Милица защити своята титла от миналата година. Освен два златни медала при дамите, тя има още три шампионски титли на България в кроса - през 2012-а и 2013 г. при девойките старша възраст и през 2014 г. при девойките под 23 г.
На 10 км при мъжете стартира нейният треньор Йоло Николов, който не завърши бягането. В негово отсъствие шампион на страната стана най-добрият ни параолимпиец Християн Стоянов (СЛК Дунав - Русе) с 31:54 мин. Втори е състезаващият се за СКЛА Евър - Варна угандиец Исмаил Ссенанджи с 32:28 мин., а трети - Георги Гергов (СК Стратеш Атлетик - Ловеч) с 32:56 мин. Янислав  Тодоров (СКЛА Митко Ценов Рънинг Тийм) също не завърши.
Най-бърз на 4 км при юношите младша възраст (U18) беше Александър Божилов (СКЛА Митко Ценов Рънинг Тийм), който спря хронометъра на 12:36 мин. Негови подгласници станаха Мартин Атанасов (СКЛА Евър - Варна) с 12:57 мин. и Георгий Можейко (КЛА Локомотив – Дряново) с 12:58 мин.
Сребърен медал при младежите под 20 г. (U23) спечели Иван Андреев (СКЛА Митко Ценов Рънинг Тийм), който финишира на 12 секунди (26:42 мин.) след победителя Владислав Михайлов от СЛК Дунав - Русе (26:30 мин.). Бронзовото отличие заслужи Мартин Балабанов (СК Атлет - Мездра) с 27:14 мин. Осми завърши неговият съотборник Чудомир Черногоров с 29:35 мин.
Шампионите при мъжете и жените, младежите и девойките под 23 г. и юношите и девойките под 20 г. ще представят България на Европейското първенство по крос кънтри (2022 SPAR European Cross Country Championships), което ще се проведе на 11 декември в Торино, Италия.
24.10.2022, 13:40 часа