Румен Радев: Скандалът с "Нексо" избухна след като реших за третия мандат

Скандалът с криптокомпанията "Нексо", разследвана за пране на пари, данъчни измами и нарушаване на европейски санкции, е избухнал след като президентът Румен Радев е взел решение на кого да връчи третия мандат. Това съобщи държавният глава пред журналисти днес.
Повод да коментира последователността на събитията е това, че медийни публикации показаха, че служители на компанията са дарители на "Демократична България", а последвалите политически коментари допуснаха, че това ще повлияе при решението на държавния глава на кого да връчи третия мандат. Лидерите на "Демократична България" Христо Иванов и на "Продължаваме промяната" Асен Василев също коментираха, че действията на прокуратурата идват не случайно точно преди президентът да обяви на коя партия ще връчи третия мандат за съставяне на правителство.
"Демократична България" беше сочена като една от партиите, които може да получи мандата, тъй като двете най-големи политически сили в парламента ГЕРБ и "Продължаваме промяната" многократно обявиха, че биха подкрепили техен кабинет.
"Не съм се ръководил от този скандал при този избор. Той избухна след като аз съм взел своето решение, но има потенциал да повлияе върху ефективната работа на едно бъдещо правителство с мандат на ДБ. Това го виждаме всички", обяви президентът.
Претърсванията в компанията бяха извършени в четвъртък, в петък - когато се очакваше президентът да обяви коя политическа сила кани да получи мандата, се появиха публикациите за даренията. Същия ден вицепрезидентът Илияна Йотова коментира пред медиите, че мандатът ще се даде на партията, която е близка до служебното правителство и ще продължи неговата работа. В неделя стана известно, че избраната е БСП.
Аз съм търсил партията, която има най-голям шанс да състави правителство и това го обясних добре при връчването на мандата. Виждате, е БСП в много случаи показа, че е готова на компромис, не побърза да постави червени линии, готова е да влиза в коалиции и да управлява със свои идеологически опоненти, мотивира решението си държавният глава.
Вие откъде знаете коя партия ще създаде и коя няма да създаде правителство, попита риторично Радев в отговор на репортерски въпрос за коментарите на политическите сили за избора му. "Всеки има право на своите думи. Аз така съм преценил и наистина разчитам, че БСП ще направи максималното възможното", допълни президентът.
17.01.2023, 11:38 часа
453
0