Демерджиев за бомбените заплахи: Водещата версия е хибридна атака, свързана с Русия

Водещата версия е, че става въпрос за хибридна атака, свързана с Русия. Това заяви министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев по повод бомбените сигнали, които заливат учебните заведения в страната.
Оказва се, че това се случва и в още европейски страни. Източниците са едни и същи, както и подходите, уточни Демерджиев.
"Източниците на атака и подходите са едни и същи. Уведомени са партньорските служби в САЩ и Великобритания, където се установява да се регистрирани имейл адреси и да се ползват телефони, от които идват тези заплахи", каза вътрешният министър.
"Тези заплахите идват от имейли, регистрирани в мрежата на Google. Google е отговорност на американските служби и те трябва да установят откъде идват. Ние няма как да го установим на територията на България. Всички заплахи, които идват от ученици, мерки са се взимали за 24 часа, но този път не става дума затова", каза още Демерджиев.
Той заяви, че не вижда връзка между бомбените заплахи и изборите.
По думите му има протокол за действие, който е от 2000 година. "Днес ще бъде свикана работна група, която да прегледа този протокол. Новият протокол трябва да отразява реалните опасности и да дава възможност да се преценява кога действително се налага евакуация", каза министърът.
28.03.2023, 13:09 часа
427
0