Арестуваха седем души за преобърналата се рибарска лодка с мигранти в Гърция

Арестуваха седем души за трагедията с преобърналата се рибарска лодка в Гърция, с която отне живота на десетки бежанци, съобщи гръцкото издание "Етнос", цитирано от БГНЕС. Според изданието седемте заподозрени са египтяни, очаква се броят на заподозрените да нарасне.
Арестуваните са отведени в прокуратурата и са им повдигнати обвинения за трафик на хора. Арестът им е потвърден както от гръцката полиция, така и от министерството на миграцията и убежищата.
Бреговата охрана издирва капитана и още няколко лица, съобщи "Та Неа". Има заповед никой да не бъде преместен от град Каламата, докато не приключат разследванията. Прехвърлянето на спасените се очаква да стане по-късно днес или рано утре в Малакаса с платени автобуси под надзора на министерството на миграцията и убежищата.
Предполагат, че във вътрешността на кораба са заклещени повече от 100 души, което ги прави неспособни да избягат. Това идва след съобщения за спасените мигранти, които при разговор с лекар в болницата в града разкриват, че около 100 деца се намират под палубата. Това е обичайна тактика на трафикантите, които затварят деца и жени там. Има и информация, че корабът първоначално се е насочил към Италия, а не към Гърция.
Има два основни сценария, обясняващи събитията от трагедията. Първата теза гласи, че поради сблъсък или конфликт между пътниците под или на палубата тежестта на риболовния кораб се е изместила и след това той се е преобърнал, според гръцкия канал „OPEN TV“. Вторият и по-вероятен сценарий е, че е имало механичен проблем, който бързо е потопил кораба.
Припомняме, гръцката брегова охрана е извадила 79 тела и е спасила над 100 души, но оцелели твърдят, че на борда е имало до 750 души. Рибарският кораб, който плавал от Либия към Италия, потънал в сряда в международни води югозападно от Пелопонес. През цялата изминала нощ продължи мащабна операция по търсене и спасяване с участието на бреговата охрана, военноморски и търговски кораби и самолети. Според гръцките власти 25-метровият кораб се е преобърнал, след като хората рязко се преместили на едната страна. 25 оцелели на възраст от 16 до 49 години са настанени в болница в град Каламата.
15.06.2023, 15:09 часа
759
0