Водачът на "Хамас" отказва примирие с Израел

Лидерът на палестинската групировка "Хамас" Яхия Синуар е заявил, че организацията няма да приеме условията на Израел за примирие. Това става ясно от първото публично обръщение на Синуар след терористичното нападение над Израел на 7 октомври т.г..
В отговор израелският министър на отбраната Йоав Галант е казал, че Синуар скоро "ще срещне цевта на оръжията ни".
По-рано беше съобщено, че израелските власти ще обсъдят днес предложението на Египет за двуседмично прекратяване на огъня с потенциал за постоянно примирие. Условието на Израел е "Хамас" да позволи палестинско преходно експертно правителство да поеме контрола над Газа, както и да освободи всички израелски заложници в замяна на освобождаването на определен брой палестински затворници.
Хамас и съюзниците му обаче са отхвърлили предложението на Египет за прекратяване на огъня, съобщава Ройтерс, като се позовава на двама неназовани източници от египетските сили за сигурност.
Предложението на Кайро предвиждаше първо двуседмично, а след това и постоянно примирие, ако Хамас се съгласи на преходно правителство в Газа и освобождаване на заложниците. Египет уверява, че членовете на групировката няма да бъдат преследвани или съдени. "Хамас" обаче е отхвърлила всички условия.
Войната
При израелски въздушен удар по бежанския лагер Магази в централната част на Ивицата Газа са били убити най-малко 70 души, съобщи палестинското министерство на здравеопазването. Разрушени са били и няколко частни домове в района.
През нощта на окупирания Западен бряг са се провели акции на израелските сили, арестувани са поне 35-има души. Израелските въоръжени сили съобщиха, че са унищожили фабрика за оръжия и бетон за изграждане на тунели във втория по големина град в палестинския анклав Хан Юнис.
Междувременно, осем ракети са били изстреляни от Южен Ливан към военни цели в северната част на Израел. А израелската армия е провела няколко въздушни удара в Ливан през нощта и тази сутрин по обекти, свързани с "Хизбула".
25.12.2023, 16:24 часа
772
0