Развръзка: Откриха лекарска грешка при лечението на починалата родилка от Враца

Установено е нарушение при диагностиката и лечението на родилката от Враца, която в края на миналия месец почина след планирано секцио в плевенската болница „Д-р Георги Странски”.
38-годишната Маргарита трябвало да роди на 26 юли във Втора база на Университетската болница. Ден преди операцията медицинските прегледи показали, че е напълно здрава. Въпреки това жената издъхнала, а бебето ѝ бе в кома заради задушаване.
Тогава близките й посочиха лекарска грешка като причина за трагичната развръзка и обявиха, че ще съдят болницата.
Незабавно бе назначена проверка, от която става ясно, че след приемането на родилката, не са извършени прегледи за състоянието на устната й кухина и подвижността на гръбначния й стълб.
От здравното министерство съобщават, че липсата на тези прегледи не е позволила да се направи оценка на риска от извършване на интубация. Опити за такава процедура са били направени след започването на операцията, но те са били неуспешни заради определени особености на устната кухина на родилката. Вследствие на това състоянието й се е влошило и въпреки усилията на реанимационните екипи, родилката е починала.
В резултат на проверката, изпълнителната агенция „Медицински одит“ е отправила препоръка към болницата да разработи и приложи писмена процедура за оценка на риска при осъществяване на интубация.
Очаква се по случая да бъде образувано административно-наказателно производство.
21.08.2018, 14:58 часа
9430
0