ВМРО откри плоча на революционер и учреди организация в с. Струпец /снимки/

ВМРО откри плоча на революционер и учреди организация в с. Струпец /снимки/ На 23 октомври, когато се навършват 127 години от създаването на родолюбивата, българска патриотична организация ВМРО, във врачанското село Струпец беше открита паметна плоча революционера Гено Димитров. Тя е изработена по инициатива на Общинския комитет на ВМРО-Роман.
На събитието присъстваха депутатът от Обединени патриоти Красимир Богданов, кметът и зам.-кметът на община Роман, общински съветници, председатели на общински комитети на ВМРО, членове и симпатизанти на патриотичната организация, жители на село Струпец, сред които и неговият родственик Костадин Генов. Пред присъстващите депутатът Красимир Богданов сподели:
„Днес сме тук, за да поставим началото на възпоменание на една личност, за съжаление, която е позната повече в щипски район (Македония), но в Роман и тук в родното му село малко се знае за негоГено Димитров се ражда в китното балканско селце Струпец, близо до Роман в годината на освободителната Руско-турска война 1877 година. Подобно на много други младежи в свободна България, след като завършва четвърто отделение се насочва към военната кариера. През 1899 г. Гено Димитров вече е старши подофицер в шеста батарея на Втори артилерийски полк, който е част от Шеста пехотна бдинска дивизия. В тези години, българската армия е обладана от висок патриотичен дух, а идеята за освобождението на „брата роб“ оттатък Рила и Пирин разпалва сърцата на младите военни. Съвсем естествено, Гено Димитров влиза в тайните подофицерски братства и посвещава живота си на борбата за освобождение на Македония и Одринско. Скоро след това, преминава с чета в Македония, а по късно е избран за Щипски районен войвода на ВМОРО. В началото на март 1903 година четите на Гено Димитров, Христо Съчанов и Стоян Бъчваров влизат в щипското село Карбинци. След предателство, властите научават за това и обсаждат селото с войска и башибозук. В тежко сражение на 14 (27 нов стил)  март 1903 г. са убити всички четници, заедно с войводите им". Гено войвода загива на 26 години. Паметта му е увековечена от населението на Щипския край, където се пее народната песен „Излегол е Гено комита“. В последствие българските му корени са умишлено пренебрегнати, песента е забранена, а по-късно е обявен за македонeц. Красимир Богданов припомни още, че преди години родолюбиви българи от Враца и Щип са преминали по стъпките на революционера от село Струпец до лобното му място в село Карбинци, където са дарили паметна плоча на Гено Димитров, като текста на плочата е отразявал обективната истина за българското му потекло. Малко след това от македонска страна подготвят подобна паметна плоча, в която обаче липсват тези факти, а героят е наречен македонски войвода.
По време на събитието песента за Гено Димитров прозвуча отново, за да се знае и помни за героизма на българина от село Струпец, след което беше отслужен водосвет от отец Цветан.
Председателят на общинския комитет на ВМРО – Роман Марин Връбчев благодари на всички патриотични структури в общината, които активно са участвали, за да я има паметната плоча и допълни:
„Благодаря и на всички, които се опитваха да ни попречат, защото така ни амбицираха още повече да работим, за да възродим паметта за българина, патриот и революционер Гено Димитров.“ На паметната за ВМРО дата беше учредена и местан организация на войводите в село Струпец. На събитието присъстваха депутатът Красимир Богданов, общинският съветник в ОбС – Враца  Момчил Янков, общинските председатели на ВМРО в Роман Марин Връбчев и в Криводол д-р Тихомир Тодоров, председатели на организации от областта и симпатизанти. 
За председател на структура в Струпец беше избрана Радка Нанова. По повод годишнината от създаването на патриотичната организация на Красимир Богданов беше връчен плакет, заради неуморната му работа и усилия за съхраняването на българщината, патриотизма и активната му работа, като народен представител.
29.10.2020, 08:30 часа
1879 1
Коментари

Ази

29.10.2020, 13:43 часа
Браво на патриотите! Tака се работи!
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha