Митко Ценов с покрит норматив на 1500 м за Европейското първенство в зала /снимки/

Митко Ценов с покрит норматив на 1500 м за Европейското първенство в зала /снимки/ Най-добрият български атлет в средните бягания Митко Ценов покри норматива на 1500 м (3:45.00 мин.) за участие на Европейското първенство за мъже и жени в зала, което ще се проведе от 5 до 7 март в Торун, Полша. Това стана на Националния шампионат за юноши и девойки под 20 г. на закрито, състоял се през почивните дни в столичната зала „Асикс Арена“.
27-годишният представител на СКЛА Митко Ценов "Рънинг Тийм" /Мездра/ стартира извън класирането на 1500 м и пробяга дистанцията за 3:44.97 мин. Това е само с 11 стотни по-слабо от неговото лично постижение (PB) в тази дисциплина - 3:44.86 мин., регистрирано преди две години на международния турнир 4th Serbian Open Indoor Meeting в Белград. С този резултат Ценов заема 27-о място в европейската и в световната ранглисти на 1500 м при мъжете.
Четвърти в същата серия финишира Мирослав Спасов "Атлет" /Мездра/ с време 4:07.03 мин., а неговият съотборник Александър Василев записа 4:18.27 мин. в една от другите серии, отново извън класирането.
На същия шампионат младата надежда на "Атлет" /Мездра/ Мартин Балабанов спечели два медала - златен и сребърен, при юношите старша възраст. 18-годишният възпитаник на треньора Йоло Николов дублира титлата си от миналата година на 3000 м и финишира втори на 1500 м.
В първата дисциплина роденият в Благоевград атлет нямаше конкуренция и пробяга 15-те обиколки за 9:24.09 мин., което е с около 12 секунди по-слабо от неговото лично постижение (9:12.60 мин.), регистрирано миналата година на Националния шампионат за мъже и жени в зала.
Втори, на 7.23 секунди след Мартин, завърши шампионът на тази дистанция при младшата възраст Кристиян Иванов "Берое" /Стара Загора/ с 9:31.32 мин., а трети е Станислав Рашков "Атлетика 2012" /Велико Търново/ с 9:36.60 мин.
В другата дисциплина, в която стартира - 1500 м, Балабанов се нареди втори с време 4:06.45 мин., което е негово лично постижение (PB) в тази дисциплина на закрито. Най-бърз в бягането на 7 обиколки и половина бе Еркан Низам "Евър" /Варна/ с 4:03.89 мин., който впоследствие спечели титлата и на 800 м. Трети остана шампионът на 800 м и на 1500 м при юношите младша възраст Пламен Драганов "Радио 999" /Ямбол/ с 4:13.88 мин.
01.02.2021, 15:58 часа