Скандално съдийство спря "Монтана" по пътя към титлата

Скандално съдийство спря "Монтана" по пътя към титлата Отборът на "Монтана" бе само на 5 секунди от спечелването на шампионската титла.
В петия мач от финалния плейоф срещу Берое възпитаничките на треньора Преслав Пешев водеха в резултата в общинската зала в Стара Загора с 66:65, но домакините получиха правото да изпълнят два наказателни удара и ръката на опитната капитанка Цветомира Наумова не трепна, а залата избухна. Нищо нередно, ако не погледнем статистиката, която показва, че беройки са застанали 31 пъти на линията за наказателен удар, а монтачанки едва 8, а прибавените към актива точки са съответно 23 на 6. Толкова ли груби бяха гостите?! Не, съдийството бе скандално!
Иначе срещата, както се и очакваше бе изключително оспорвана, а напрежението оказа влияние на качеството и реултатността.
"Монтана" поведе в началото на третата част и я затвори с три точки аванс 51-48. В заключителните последни по-малко от две минути гостите имаха преднина от 5 точки, направиха две неуспешни атаки, но въпреки това 5 секунди преди сирената се виждаха победители 66-65. Тогава обаче съдиите измислиха нарушение на Преслава Колева и Наумова вкара двата фаула.
Тери Батъл бе най-резултатна в мача с 22 точки, като се отличи и с 12 овладяни топки. Тая Робинсън завърши с 20 т. и 7 борби, Янина Тодорова с 12 т. и 7 асистенции.
За "Берое" Деана Стояновска бе над всички с 19 т., Николина Зубац се отчете с дабъл-дабъл 13 т. и 10 борби.

"Берое" – "Монтана" 67:66 (18-18,  15-14, 15-19, 19-15)

"Берое": Гергана Маданкова 8, Николет Гилдей 12, Виктория Мирчева 1, Радостина Христова 8, Деница Стояновска 19 (Николина Зубац 13, Цветомира Наумова-кап. 4, Евгения Нацкина 4). Треньор: Албена Хубенова.

"Монтана": Борислава Денчева 2, Тея Робинсън 20, Янина Тодорова 12, Тераник Батъл 22, Микаела Дамянова 4 (Валентина Горанова 4, Преслава Колева-кап. 2, Ванина Василева). Треньор: Преслав Пешев.

Съдии: Николай Цинцарски, Ангел Иванов, Стефан Стефанов.

Зала: „Общинска“-600 зрители.
25.04.2024, 10:18 часа