Цветан Василев обвърза Петър Петров-Еврото с Делян Пеевски

Цветан Василев обвърза Петър Петров-Еврото с Делян Пеевски Бившият банкер Цветан Василев, който ръководеше фалиралата КТБ, беше изслушан днес от временната парламентарна комисия, която проучва твърденията за нерегламентирано влияние върху съдебната власт от убития Мартин Божанов-Нотариуса и бившия следовател Петър Петров-Еврото. Василев се включи чрез дистанционна връзка от Белград, където се намира вече над 8 години.
Пред депутатите той отправи редица обвинения към председателя на ДПС Делян Пеевски.
Изслушването се проведе в хаотична обстановка. Членът на комисията Хамид Хамид, който е близък на Пеевски, активно се съпротивляваше на провеждането му. Най-напред той обвини водещата заседанието Надежда Йорданова от ПП-ДБ, че нарушава правилата чрез това дистанционно изслушване; Василев обяви за "издирван от Интерпол престъпник и аферист, който се укрива в близка до Кремъл държава", нападна десницата, че обслужва проруски партии, тъй като "Възраждане" беше поискала изслушването на Василев, а самата Йорданова нарече "руска матрьошка".
"Може би това заседание трябваше да проведем във втория ви дом – руското посолство", обяви подигравателно Хамид.
"Фантазиите ви летят този следобед", отвърна му кротко Йорданова.
Първи Георги Георгиев от ГЕРБ-СДС попита ексбанкера дали познава Нотариуса и Еврото. Василев най-напред се захвана да опровергава Хамид – заяви, че не е престъпник, а обвинен от бившия главен прокурор Иван Гешев, за когото напомни, че беше отстранен от поста му за уронване на престижа на съдебната власт, и съобщи, че Интерпол е спряла да го издирва през 2022 г. После той обяви, че Пеевски е помогнал на руската банка ВТБ да придобие най-големия мобилен оператор "Виваком". Василев призна, че не познава Нотариуса, а Еврото обяви за "основен участник в организацията на удара срещу КТБ през 2014 г."
Лена Бориславова от ПП-ДБ се поинтересува от отношенията му с председателя на ДПС. Василев разказа, че до средата на 2013 г. КТБ е кредитирала активно проекти на Пеевски и майка му Ирена Кръстева, част от тях свързани с медии. Имало е и индиректни кредитирания - тоест, не директно от банката към фирмите на Пеевски, които се завеждали в справка, чрез която Василев следял размера на задълженията. Към края на 2013 г. той твърди, че разбрал, че Пеевски няма намерение да си връща кредитите, и двамата водели преговори, докато не започнала "институционалната атака срещу банката", както бившият банкер се изрази.
На въпрос от Златан Златанов от "Възраждане" за Петър Петров-Еврото, Василев го нарече "главният технически организатор на подготовката на удара срещу банката и повдигането на обвиненията, направени от Иван Гешев". Той спомена за кръга за влияние в съдебната власт, известен като "Осемте джуджета", свързван с Еврото, като го определи като "изнесено звено за контрол над прокуратурата". "На Пеевски не му е било комфортно да приема прокурорите в хотел Берлин и е решил да възложи това на своя подчинен Еврото", твърдеше Василев.
Когато дойде редът на ДПС за въпроси, Хамид направо обвини ексбанкера, че е ръководил "организирана престъпна група, източила 3.6 милиарда" от КТБ, и го навърза отново с Русия и конкретно с бизнесмена Константин Малофеев. Хамид попита Василев дали с тези пари е финансирал "руските партии "Възраждане" и ПП-ДБ", с което предизвика смях в залата. Бившият банкер отвърна като започна да изрежда активите на банката, за да докаже, че не ги е присвоил.
Василев обясни, че когато е имало решение да бъде кредитиран бизнес на Пеевски, решаващата дума е била именно на бившия банкер. Той заяви, че се е чувствал отговорен за възстановяването на кредитите. И уточни, че Делян Пеевски дълго време е бил коректен в обслужването на тези задължения. Не стана обаче ясно дали сред хората, управляващи финансовите потоци, е имало политици от настоящото Народно събрание.

За компроматите
Цветан Василев заяви, че не е подавал сигнал срещу Петър Петров-Еврото, тъй като цялата организация срещу КТБ е била направена от самия него. "Така че не виждам смисъл до кого бих могъл да подам сигнал", заяви Василев. Бившият банкер направи уточнението, че се е запознал с Петър Петров-Еврото през 2005-2006 г., защото те двамата и Делян Пеевски са имали апартаменти в Банско в една и съща сграда. "По случайност познавахме един и същ инвеститор. Но не сме се виждали, докато той (Петров - бел. ред.) не изгря в организацията срещу атаката на банката", заяви ексбанкерът.
Лена Бориславова цитира думи на Цветан Василев от телевизионно интервю, че Пеевски е казал за Петров, че е "гениален изрод, дадеш му една бутилка уиски и той може да скрои всякакъв пасквил за всеки", както и че  Делян Пеевски е този, който държи базата данни с компромати. Василев уточни, че освен работата по привикване на магистрати в "Осемте джуджета'' и предаване на пликчета за благодарности, е имало организирани "доста оргии". "Така че си представям от какъв тип са компроматите. Предполагам, че е събирана информация за всички - и политици, и хора от съдебната система, за да бъдат държани под контрол", твърдеше Василев. По думите му, понеже за него не са открили компромат, са атакували банката, за да му измислят обвинение. И допълни, че ''Осемте джуджета'' трябвало да се нарича ''кръгът Пеевски''.
На въпрос на ДПС дали е член на движение “Русофили” и какви са отношенията му с шефа на партията Николай Малинов, Василев обяви, че неговата геополитическа ориентация била пределно ясна, за разлика от геополитическата ориентация на "вашия новоизлюпен бос", както се изрази за Пеевски. Питаха го и защо в такъв случай не се намира във Вашингтон, а в Сърбия, на което Василев отвърна, че съседната страна му е дала политическо убежище заради "фрапантното нарушение на човешките му права".

Отказ
Днес трябваше да бъде изслушан и Пеевски. Той обаче отказа за пореден път да дойде. На 25 юли Пеевски сам дойде в комисията, но колкото да остави справка от Софийската градска прокуратура, която според него показва, че няма нищо общо с предмета на комисията. Водачът на ДПС отправи куп обвинения към ПП-ДБ и настоя комисията да изслуша лидера в оставка на ДаБГ Христо Иванов, както и Лозан Панов. На 1 август комисията беше уважена само от Христо Иванов, който тогава разкри колко е бил загрижен Пеевски за кариерата на председателя на Върховния административен съд Георги Чолаков, чийто мандат изтича този ноември. Самият Пеевски, както обясни Хамид Хамид, нямал намерение да се появи отново в комисията.
Комисията трябваше да изслуша и бившият председател на Върховния касационен съд Лозан Панов. Той също не се появи, като причината за това не стана ясна.
Комисията "Нотариуса" в 50-ия парламент засега не изглежда да има някакъв смисъл. И в 49-ия парламент имаше такава комисия, но тя приключи безславно дейността си. А след разпадането на "сглобката" ГЕРБ и ДПС на практика бойкотираха дейността ѝ. Комисията в новия, но вече отиващ си парламент, беше предложена от ПП-ДБ. Тя се състои от 20 депутати на паритетен принцип.

Затруднения
ПП-ДБ сами организираха технически изслушването, след като се оказа, че администрацията на Народното събрание е отказало да съдейства на комисията.
15.08.2024, 19:09 часа
1038 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha