Очаквания и реалност: Колко е мечтаната заплата у нас и колко получаваме всъщност

Очаквания и реалност: Колко е мечтаната заплата у нас и колко получаваме всъщност Една четвърт от българите смятат 3000 лева за оптимална месечна заплата, а 38% от хората посочват 4000 хиляди като доход, който ги удовлетворява.
Данните са от проучване на платфорамата Work Talent, която среща търсещи и предлагащи работа.
Как тези данни кореспондират с реалните заплати на трудовия пазар и информацията от НСИ?
„От тази извадка не се вижда демографията на тези, които са посочили отговорите. За каква заплата говорят – за начална, когато постъпват на пазара на труда или това са хора с опит, които търсят да сменят работата си? Тези неща са важни, говорейки за очаквания. Бих казала, че това са нормални очаквания с оглед на потребностите“, коментира в „Тази сутрин“ Мария Минчева, зам.-председател на БСК.
„Реалността обаче е такава, че в зависимост от сектора има определен дял на човешки труд, който се влага и колкото е по-голям делът на човешкия труд, толкова по-голямо значение има за крайния продукт, който се произвежда или услуга, стойността на заплащането“, обясни Минчева.
„Където има дейност с висока добавена стойност и висок професионален труд, там заплащането е по-високо. То е концентрирано в по-големите градове“, допълни тя. 
По думите ѝ в секторите и дейностите с повече ръчен труд равнищата на заплащане са по-ниски.
„Статистиката с нейния инструментариум не може да ни каже цялата истина. От една страна, тя няма как да хване това, което се плаща нерегламентирано. От друга – тя не може да хване някои неща, които се отчитат като заплати, без да са. Преди време излязоха данни за хора, които отчитат месечно, че получават 3-4 милиона лева заплата. Всъщност това са друг тип доходи, които се отчитат като заплати“, коментира от своя страна Димитър Манолов, президент на КТ "Подкрепа".
Националният съвет за тристранно сътрудничество се събира, за да обсъди размера на минималната работна заплата от 1 януари догодина.
„Събират ни там, за да кажем какво мислим. Единственият практически смисъл от цялата тази работа е всеки да си каже какво мисли по темата, но нищо не може да се промени. Там нищо не може да бъде променено - нека да не се заблуждаваме“, заяви Манолов.
11.10.2024, 10:09 часа
419 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha