Азербайджан ще съди Русия заради сваления самолет

Азербайджан подготвя документи за подаване в международни съдебни инстанции срещу Русия във връзка с катастрофата на самолет на „Азербайджанските авиолинии“, заяви президентът Илхам Алиев.
По думите му, за седем месеца Азербайджан не е получил нито един ясен отговор от руската страна.
„Главният прокурор на Азербайджан изпраща запитвания до ръководителя на Следствения комитет на Русия, но в отговор получава само формулировката: ‘Разследването продължава’“, цитират думите на Алиев азербайджански медии.
Самолет Embraer E190 на авиокомпанията AZAL, изпълняващ полет от Баку до Грозни, катастрофира на 25 декември 2024 година в Актау, Казахстан. Машината се разби, след като беше пренасочена през Каспийско море към Казахстан по време на атака с дронове в Чечения. При катастрофата загинаха 38 души, а 29 оцеляха.
Прокремълски медии, включително „Царьград“, започнаха атака срещу Азербайджан. Новата им версия гласи, че азербайджанските специални служби уж са вербували диаспората в Русия и са помагали на Украйна в операцията „Паяжина", в която украински дронове се оказаха в дълбокия руски тил и взривиха военни самолети.
"Всичко ни е ясно: знаем какво се е случило и можем да го докажем. И знаем, че и руските официални лица знаят какво се е случило.", заяви Алиев.
"Възниква въпросът: защо не правят това, което би направил всеки съсед? Нашите искания са напълно естествени: да признаят вината си за инцидента, да накажат тези, които са свалили самолета ни, да изплатят компенсации на семействата на загиналите, на ранените и на AZAL — за загубата на самолета.
За щастие, пилотите проявиха смелост, храброст и професионализъм. Успяха да приземят самолета и не го изгубихме. Веднага след като изпратихме екип в Актау да провери какво се е случило, те веднага съобщиха, че фюзелажът на самолета е целият надупчен и заснеха това. В самия самолет двама души бяха ранени от шрапнел, така че идеята, че това бил украински дрон, който уж попаднал в самолета, е абсолютно нелепа.
Имаше две атаки срещу самолета. Представете си украински дрон, който лети, насочва се към азербайджански самолет, уцелва го, пада, а после пак атакува! Това са приказки за детската градина.
Ние знаем какво всъщност се е случило.
Освен това, въздушното пространство на Русия не беше затворено. Те го затвориха едва няколко минути след поражението на самолета. И това също е отговорност на онези, които не обявиха операция „Ковьор“ [затваряне на въздушното пространство].
Всичко това е ясно като днешното небе. Но вече седем месеца — и нито един отговор! Според мен такова поведение е контрапродуктивно.
А дотогава Азербайджан няма да остави това така. Уведомихме руската страна, че подготвяме документи за подаване в международни съдебни инстанции по този въпрос. Разбираме, че това ще отнеме време.
Делото за малайзийския Boeing отне над десет години. Готови сме да чакаме и десет години. Но справедливостта трябва да бъде възстановена. И, за съжаление, настоящата ситуация не допринася за развитието на двустранните отношения между Русия и Азербайджан.", заключи Алиев.
20.07.2025, 15:19 часа
143
0