КЗК санкционира „Билла България“ ЕООД за заблуждаваща реклама

КЗК санкционира „Билла България“ ЕООД за заблуждаваща реклама Комисията за защита на конкуренцията наложи имуществена санкция на „Билла България“ ЕООД в размер на 405 936 лв. за заблуждаваща реклама, в нарушение на чл. 32, ал. 1 във връзка с чл. 33 от Закона за защита на конкуренцията.
КЗК взе решението в рамките на производство по повод промоционална кампания на дружеството, в рамките на която се рекламира продукт с наименование „Basso Blend Маслиново масло екстра върджин 20%“.
В телевизионни и радиоклипове продуктът се представя като „Маслиново масло Extra Virgin Basso Blend“, докато в останалите рекламни материали се използва наименованието „Basso Blend Маслиново масло екстра върджин 20%“. В посланията се акцентира върху съдържанието на маслиново масло, с произход и качество, внушаващи по-висока стойност, което реално е 20%, като в същото време не се посочва основната съставка - слънчогледово олио (80%).
Комисията установи, че начинът на представяне на продукта, без изрично уточнение, че той представлява смес от масла с преобладаващо съдържание на слънчогледово олио, е подвеждащ и има потенциала да повлияе на икономическото поведение на потребителите. В случая е съзнателно премълчана съществена информация относно съдържанието на продукта, а използваните рекламни послания са неточни, заблуждаващи и недобросъвестни.
С оглед това, Комисията счита, че наложената санкция е пропорционална и обоснована, като е съобразена с характера, кратката продължителност на нарушението, квалифицирането му като леко и оказаното съдействие в рамките на производството от страна на „Билла България“ ЕООД. Последиците от нарушението не биха могли да доведат до съществено негативно въздействие върху конкуренцията на съответния пазар. Санкцията би следвало да има и превантивен характер срещу подобни бъдещи недобросъвестни действия.
04.08.2025, 16:42 часа
176 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha