Водещи специалисти по детски болести преглеждат безплатно 300 подрастващи в Монтана /снимки/

Водещи специалисти по детски болести преглеждат безплатно 300 подрастващи в Монтана /снимки/ Около 300 подрастващи от Монтана ще бъдат прегледани днес от водещи специалисти по детски болести от София, съобщиха от общината. 
Безплатните профилактични прегледи са част от националната програма „Детско здраве“. 
В нея участват лекари от Университетската многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина „Н. И. Пирогов“ и от Столичната лекарска колегия. Те са специалисти в десет различни направления – от кардиология и ендокринология до неврохирургия и очни болести. Инициативата се реализира по покана на кмета Златко Живков и в партньорство с МБАЛ „Д-р Стамен Илиев“.
Кметът Златко Живков подчерта, че усилията на общината са насочени към грижата за здравето на най-малките жители и към равния достъп до качествена медицинска помощ.
От своя страна д-р Асен Меджидиев - създател и началник на УНГ отделението в УМБАЛСМ „Н.И. Пирогов“ и председател на Столичната лекарска колегия към Българския лекарски съюз, отбеляза, че инициативата има за цел ранно диагностициране и превенция на детски заболявания. Подобни изнесени прегледи често откриват навреме проблеми, които иначе остават незабелязани. Той конкретизира, че над 35 000 деца от страната са прегледани от 2012 г. насам. Прегледите са безплатни, а висококвалифицираните медици работят безвъзмездно.
Тъй като броят на желаещите да бъдат консултирани е по-голям и няма да може да се вмести предварително планираното време, д-р Меджидиев беше категоричен, че ще бъдат прегледани всички деца, включително и тези, които дойдат извън графика. Нито едно дете няма да бъде върнато.
Д-р Ваньо Видков - началник на Отделението по анестезиология и интензивно лечение в Университетска Първа МБАЛ „Св. Йоан Кръстител” - София и заместник-председател на Столичната лекарска колегия (ресор „Болнична помощ“) добави, че програмата „Детско здраве“ е най-далновидната инвестиция, защото се прави в името на бъдещето на нацията.
Прегледите в административната сграда на болницата в Монтана протичат при отлична организация. Родители, довели децата си за консултация, споделиха с благодарност, че оценяват тази възможност и биха искали общината отново да организира такива профилактични прегледи.
По време на пресконференцията д-р Меджидиев сподели, че ще бъде направен анализ на резултатите от прегледите. Данните от него ще бъдат обсъдени с педиатрите и общопрактикуващите лекари от Монтана през следващата година. Големият интерес и безспорната полза от програмата „Детско здраве“ са основателна причина тя отново да се осъществи в Монтана.
15.11.2025, 13:40 часа
179 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha