Асен Василев: Ако се спрат парите за касички и бухалки, няма да се наложи да вдигат данъци и осигуровки

Ако се спрат течовете от бюджета в посока „касички и бухалки“, то няма да се наложи да бъдат вдигани данъци и осигуровки. Тази теза изрази пред журналисти в кулоарите на парламента лидерът на „Продължаваме промяната“ Асен Василев.
„Има ясен план, ние представихме един, работодателите също предлагат алтернатива. Те са в общи линии са сходни и могат да се обобщят с едно изречение – спират се парите за касичките, спират се парите за бухалките и не трябва да се вдигат нито данъците, нито осигуровките“, коментира Василев относно бюджета.
„Виждаме едно огромно бързане и опит да се наложи най-пагубният бюджет за последните 25 години с най-голямото увеличение на данните от Жан Виденов насам. Вчера на бюджетна комисия нито един депутат от ГЕРБ не се изказа да защити бюджета. Донякъде ги разбирам, защото ГЕРБ са в ролята на данъчни на Пеевски, а не на дясна партия. Абсолютно скандално и пагубно е, ако този бюджет бъде приет в този му вид“, категоричен е Асен Василев.
Според него в настоящия си вид бюджетът спира единия двигател на икономиката, който са инвестициите. С данък „дивидент“ всички фирми ще си извадят вече направените инвестиции още тази година. „Спира и другият двигател на икономиката, който е потреблението, защото нито една фирма в частния сектор няма да увеличи заплатите, като им бръкнат и им вземат парите за допълнителни данъци и осигуровки“, алармира председателят на ПП.
Василев е убеден, че това може да бъде предотвратено: „Има ясен план, ние представихме един, работодателите представиха друга алтернатива. Те са в общи линии сходни и могат да се обобщят с едно изречение – спират се парите за касичките, спират се парите за бухалките и не трябва да се вдигат нито данъците, нито осигуровките“.
Той говори пред журналисти след председателския съвет, свикан преди заседанието на парламента на тема бюджета. Вчера депутатите от бюджетната комисия към парламента приеха на първо четене трите основни бюджета - на Здравната каса, на държавното обществено осигуряване и на държавата.
19.11.2025, 15:09 часа
78
0