Испания затвори въздушното си пространство за самолети на САЩ за войната с Иран

Испания затвори въздушното си пространство за самолети на САЩ за войната с Иран Испания е затворила въздушното си пространство за полети, участващи в "Операция Epic Fury".
Европейската държава блокира американски самолети, разположени в трети страни като Обединеното кралство или Франция, да използват въздушното ѝ пространство във войната срещу Иран.
Това решение усложнява опитите на Доналд Тръмп да свали иранския режим и понякога е принуждавало бомбардировачи B-52 и B01, летящи от Великобритания, да променят маршрута си към Близкия изток, предаде Metro.
Испания вече бе отказала разрешение на американски изтребители и самолети за презареждане да използват военните си бази в Кадис и Севиля.
Премиерът Педро Санчес за първи път намекна за решението миналата сряда:
"Ние отказахме на Съединените щати използването на военните бази Рота и Морон за тази незаконна война. Всички планове за полети, свързани с операцията в Иран, са били отхвърлени. Всички, включително тези за самолети за презареждане", коментира той.
Според съобщенията испанските власти ще правят изключения само в спешни ситуации, когато въздушното им пространство е необходимо.
Затварянето на въздушното пространство е създало затруднения за "Операция Epic Fury" за американски бомбардировачи, летящи от RAF Fairford във Великобритания към Персийския залив.
В някои случаи, когато техните самолети не са могли да прелетят над Франция - поради липса на разрешение от Париж или оперативни причини - са били принудени да обикалят целия Иберийски полуостров, за да влязат през Гибралтарския пролив.
Тези самолети се принуждават да се презареждат със самолети-танкери, разположени в базата Лажеш на Азорските острови, Португалия.
Забраната не се разпростира върху американските военни кораби, разположени в военноморската база Рота в Кадис, които имат ключова роля в конфликта.
30.03.2026, 13:39 часа
106 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha