Петиция предлага ограничения в социалните мрежи за лица под 16 години

Петиция предлага ограничения в социалните мрежи за лица под 16 години Пълна забрана на TikTok в България и ограничаване на достъпа до социалните мрежи за деца под 16 години. Това са част от предложенията, заложени в петиция, подписана от хиляди граждани. Инициативата идва на фона на поредица от случаи на детска агресия и противообществени прояви, които отново поставят въпроса за влиянието на дигиталната среда върху подрастващите.
Сред предложените мерки са защита на децата от съдържание, насърчаващо насилие, опасни предизвикателства, унижение и други рискови поведения. Психолозите настояват и за по-активна роля на образователната система при превенцията на онлайн насилието и зависимостта от дигитално съдържание, както и за по-строг контрол и по-голяма отговорност на социалните платформи.
В „Твоят ден” по NOVA NEWS криминалният психолог Габриела Симова подчерта, че петицията не е насочена срещу технологиите, а към защитата на децата. „Единствената ѝ цел е да запазим, доколкото е възможно, невинността на децата в крехка възраст“, обясни тя.
По думите ѝ влиянието на социалните мрежи може да има сериозен ефект върху подрастващите, тъй като техният мозък все още се развива, а ценностите и убежденията им са в процес на формиране. „В същото време виждаме множество видове съдържание, което, меко казано, е неподходящо за тях“, изтъкна Симова.
В петицията специално внимание е отделено на TikTok. Според криминалният психолог причината е, че платформата не успява достатъчно ефективно да предпази непълнолетните потребители от неподходящо съдържание.
Предложението е социалните мрежи да бъдат недостъпни за деца под 16 години, докато TikTok да бъде забранен изцяло на територията на страната. Според психолога именно 16-годишната възраст представлява подходяща граница между необходимостта от защита и постепенното изграждане на самостоятелност. „Не може всичко да ти бъде забранено до тази граница, а от следващия ден вече да си човек, който е запознат с всичко. Трябва да има някаква подготовка, някакъв буфер“, изтъкна Симова. 
Според нея на 16 години тийнейджърите вече започват да вземат важни решения за бъдещето си - свързани с образованието, професионалното развитие и личната си самостоятелност. „Не можем да ги държим напълно изолирани - не това е целта. Целта е контрол и да улесним родителите, като им дадем инструмент и метод за прилагане на този контрол“, подчерта тя.
Пред подобна мярка обаче стои сериозен проблем - как реално ще бъде гарантирано спазването на възрастовото ограничение. В момента редица платформи разчитат на елементарна самоидентификация, при която потребителят просто потвърждава, че е навършил необходимата възраст. Според Симова именно тук е необходим по-сериозен контрол и разработването на надеждни механизми за проверка.
18.08.2026, 11:45 часа
86 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha