Първан Симеонов: ДПС почти го няма, на ръба е за влизане в парламента

Първан Симеонов: ДПС почти го няма, на ръба е за влизане в парламента ДПС са на ръба за влизане в следващ парламент. Почти ги няма. Виждате ли Пеевски "да страхува" някого в момента, заяви социологът Първан Симеонов от Мяра по Нова тв. 
ГЕРБ са в много трудна ситуация. Към момента те не могат да намерят кандидат за президент. Ако се окажат трети, ще бъде един нов етап за тях. Въпросът пред тях е дали ще ги има занапред - за тях определящи ще бъдат местните избори, допълни той.  
В България е на път да се утвърди нова партийна система. През първите 10-15 години от началото на прехода имахме по-традиционалистки и ляв център и още един, който беше по-реформаторски и градски. Те се редуваха на власт. След това имахме силен центризъм - започнал с НДСВ, но утвърдил се с ГЕРБ. Сега отиваме към разлом – от едната страна имаме едно голям и традиционалистки проект, отварящ източната врата в лицето на „Прогресивна България”, и един десен и столичен център, в лицето на ПП и ДБ. Тяхното взаимно удряне води до увеличаването им, каза още Симеонов. 
Социологът Димитър Ганев от "Тренд" подкрепи тезата му. 
Това партньорство започна на протестите в края на миналата година. Имаше мирно споразумение помежду им и имаха общи врагове – Борисов и Пеевски. Образува се огромна дистанция между тях сега и тя ще става все по-голяма. И двата субекта усещат, че това им носи дивиденти. Основният фокус на критика на ПП и ДБ са геополитическите нюанси. Това би било опасно за "Прогресивна България", за да не им изградят други хора образа на нелоялни партньорите към Брюксел и Вашингтон", уточни той. 
"Прогресивна България" не започнаха с шокови реформи, за да се пази ниво, както и да задържат електората си за президентските и местните избори", допълни Ганев. В допълнение Симеонов каза, че Радев ще се опита да създаде двойнствено публично присъствие. "Министрите му ще губят авторитет, а Радев ще създаде отделен авторитет. Така Борисов управлява дълго време", коментира той.
"Ако на балотаж отидат Илияна Йотова и Андрей Гюров - това ще затвърди модела на промяна. Това ще бъде основната опозиция в рамките на следващите месеци, която ще печели от грешките на управляващите", заяви социологът от "Тренд".
21.08.2026, 15:47 часа
176 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha