Закриват „Магазин за хората? Проверка нищи къде са отишли 10-те милиона

Министерството на земеделието е започнало проверка на "Магазин за хората". Очаква се резултатът от одита да е на бюрото на министъра на земеделието Иван Христанов днес, научи News.bg.
Докладът трябва да покаже как са вложени държавните десет милиона лева за инициативата, както и как са избирани доставчиците. Трябва да стане ясно и каква е целесъобразността на идеята.
Христанов търси отговор дали чрез Магазин за хората ведомството не е ползвано като касичка и електорална банка. Ако няма доказателства за нуждата от Магазин за хората, намерението на служебния министър е дружеството да бъде закрито.
Припомняме, че "Магазин за хората ЕАД" е еднолично акционерно дружество със 100% държавно участие, създадено с решение на Министерския съвет от 06.08.2025 г. Дружеството е учредено по реда на Търговския закон и Закона за публичните предприятия. Основната му дейност е организиране и осъществяване на търговия с хранителни и промишлени стоки, допуснати до българския пазар, приоритетно от български производители, както и извършване на допълнителни дейности, свързани с основния предмет на дейност. Дружеството е създадено с цел прилагане на пазарни инструменти, осигуряващи устойчив достъп на населението, приоритетно в малките населени места, до основни хранителни продукти, на предвидими и справедливи цени, ограничаване на ценовите колебания, подкрепа на местните производители и стимулиране на прозрачна конкурентна среда.
Държавното дружество вече е платило близо 54 хил. лв. за заплати и възнаграждения, а още няма магазини
Дружеството е търговски субект, който функционира при нормални пазарни условия, цели реализиране на печалба и поема стопанския риск от дейността си, не ползва и не планира да ползва държавни субсидии или гаранции.
По-късно обаче Магазинът за хората се превърна в щанд за хората в Куклен. С по-малко от обещаните 45 продукта от базовата потребителска кошница заработи първият такъв щанд в град Куклен.
Концепцията предвижда на тези щандове да се предлагат хранителни стоки на фиксирани цени с минимална печалба, като търговската надценка е ограничена до 10%.
"Като се повишава инфлацията, се повишават и покупните цени, съответно ще могат да се повишат и продажните. Нашата цел е максимално да държим ниски цените на рафта, задържайки и надценката за партньорите до 10%, защото и те трябва да могат да живеят", обясни в края на миналата година изпълнителният директор на "Магазин за хората" ЕАД Николай Петров.
23.02.2026, 13:12 часа
370
1