На вниманието на Сметна палата! Общински съветник от ГЕРБ взе общински имот във Враца чрез нагла схема и при съмнителни условия /доказателства/

Общинският съветник от ГЕРБ Димитър Алексиев успя да прилапа апетитен общински имот във Враца, установи разследване на агенция BulNews.
Преди дни бизнесменът от Монтана успя да спечели търга за бившата зала за бинго в Драматично-кукления театър. Цялата история обаче плаче за проверка от Сметна палата, тъй като има сериозни съмнения за конфликт на интереси.
Всичко започва в началото на годината, когато Димитър Алексиев и кметът на Враца Калин Каменов измислят цялата схема по взимането на помещението. В това няма нищо случайно, тъй като двамата мъже са необичайно близки и често си правят мили жестове.
За да успее планът обаче, е било необходимо процедурата да не минава през общината, за да не се разчуе и затова заговорниците решават всичко да се прави от театъра. За целта е привлечен зам.-директорът Георги Александров, който за пари е готов на чудеса. Бившият журналист е упълномощен със заповед на директора Вадлен Александров той да движи процедурата по осъществяването на схемата.
На 7 януари Георги Александров изпраща писмо в Общинския съвет за нуждата от отдаване под наем на бившата зала за бинго и помещението в сутерена, известно като „Клуб на актьора“.
След това той е поканен в комисията по култура, оглавявана от Красимир Богданов, където е аргументирал нуждата от наематели с тежкото финансово положение на театъра. По тази причина тази идея е получила подкрепа и така пътят към Общинския съвет е открит.
Схемаджиите обаче, решават да изчакат да минат предсрочните парламентарни избори и след това да действат. И така на 23 април в сайта на театъра е публикувана обява за отдаване под наем на двете помещения за 10 години. Като бивш журналист Георги Александров много добре знае, че изискването на закона е тя да бъде пусната и в една местна медия, но това не е сторено. Очевидно всичко се е правило в посока близкият приятел на кмета да няма проблеми с придобиването на залата. Само си представете колко бизнесмени влизат в сайта на театъра и ще си дадете ясна сметка за тази част от схемата.
Търгът се е провел на 12 май за помещението, което е с размер 320 кв. м, а първоначалната цена е само 1 600 €. И логичното се е случило.
На 15 май директорът на театъра Вадлен Александров пуска заповед за резултатите от търга, с която обявява „Виктори спорт консулт“ ЕООД от монтанското село Копиловци за спечелила залата с цена, което не надвишава дори и с цент първоначално обявената от 1 600 €. Собственик на дружеството е Димитър Алексиев. Уникалното в договора за наем е клаузата, че всички подобрения ще бъдат приспаднати от дължимия наем. Това е твърде необичайна практика, тъй като отваря вратата за предоставяне на фактури за подобрения, които на практика не са извършени и така се спестяват парите за театъра. Има твърде голяма вероятност закъсалият финансово театър да не получи нито стотинка от този наемател, което вероятно е и първоначалната цел на Димитър Алексиев и компания.
И тук става интересно.
На 19 май Димитър Алексиев става общински съветник. Ако договорът с театъра е подписан след изтичането на срока за обжалване на заповедта на Вадлен Александров - 29 май, петък, новият наемател вече е бил в конфликт на интереси, защото се е заклел както общински съветник. Ако пък договорът с „Виктори спорт консулт“ ЕООД е станал факт преди този срок, то тогава има нарушение на срока по АПК за обжалване. И в двата случая има нарушение.
За съжаление медията ни не успя да получи копие от договора, който доста усърдно се крие от чужди очи, и по тази причина това може да стори Сметна палата, която по закон следи за конфликт на интереси.
Конфликт на интереси възниква, когато лице, заемащо висша публична длъжност, има частен интерес, който може да повлияе върху безпристрастното и обективното изпълнение на правомощията или задълженията му по служба.
Частен интерес е всяка облага от материален или нематериален характер за лице, заемащо публична длъжност, или за свързани с него лица, включително всяко поето задължение.
Облага се всеки доход в пари или в имущество, включително придобиване на дялове или акции, както и предоставяне, прехвърляне или отказ от права, получаване на привилегия или почести, получаване на стоки или услуги безплатно или на цени, по-ниски от пазарните, помощ, глас, подкрепа или влияние, предимство, получаване на или обещание за работа, дар, награда или обещание за избягване на загуба, отговорност, санкция или друго неблагоприятно събитие.
Ако трябва да се обобщи цялата схема, то налице имаме някакъв анонимник от Монтана, който бяга във Варна и след това - кой знае защо, се спира във Враца. Тук той наема заведение в центъра на града, влиза в Управителния съвет на ПФК „Ботев“, ударно започва да придобива помещения в Сувенирна палата и около болницата и накрая прилапва без проблеми най-голямата зала на театъра. А, да не пропуснем и факта, че става особено близък с кмета на Враца.
Как ви струва това?
Представете си обратния вариант. Анонимен врачанин отива във Варна, взима помещение в идеалния център, става близък с кмета, влиза в УС на „Черно море“ и накрая влиза в Общинския съвет на морската столица. Трудна работа, нали?
Защо обаче, този индивид от Монтана полага толкова усилия да вземе тази зала и то за 10 години?
По неофициална информация, Димитър Алексиев има планове в нея да създаде зала за събития. Това означава младоженците, които подписват граждански брак в ритуалната, през съществуваща врата направо да влязат в неговата зала за събития. В нея могат да се празнуват сватби, рождени дни, абитуриентски балове, другарски срещи и всичко, което досега се провеждаше в местните ресторанти.
Интересно, какво ли мисли по въпроса собственикът на ресторант „Хемус“ Николай Петров за тази възможност някакъв тип от Монтана, с подкрепата на кмета, да му краде клиентите?
Как ли ще реагира и собственикът на хотелски комплекс „Чайка“ Стоян Тинчев, който всяка година инвестира стотици хиляди левове, за да могат неговите клиенти да се чувстват добре?
Как ще реагират изобщо ресторантьорите във Враца на тази заплаха за техния бизнес? Нима безропотно ще приемат кметът на града Калин Каменов да убива заведенията им чрез свое прокси?
На практика схемата на Димитър Алексиев е точно такава: младоженците подписват и после директно от ритуалната влизат в неговата зала, а врачанските ресторанти остават без клиенти.
Има обаче, надежда схемата на заговорниците да бъде провалена. От години залата има проблем с противопожарните изисквания. Входът към нея е тесен и в него не могат да се разминат повече от двама души. При пожар няма как 200 души да напуснат, тъй като няма авариен изход. При кризисна ситуация гостите остават в капан и ще се наложи да се разбие вратата към ритуалната зала или към самия театър. Досега местната пожарна си затваряше очите за проблемите с това помещение, но в случая ще се наложи да се приложи цялата сила на закона. Ресторантьорите трябва да насочат колективни усилия точно в тази посока.
В заключение сме длъжни да предупредим обществото, че в храма на Мелпомена във Враца ще се вихрят цяла нощ кючеци и мазна чалга, тъй като все пак живеем в Северозападна България. Дали това ще е приемливо за Министерството на културата не е ясно, но нищо чудно преустроената зала за събития да се превърне в един от големите скандали с директора на театъра Владлен Александров.
Остава някой буден врачанин да сезира Сметна палата за този договор и да се провери кога е подписан. Няма лошо и местните прокурори да проучат този казус, за да не се окаже още нещо прекалено нагло за местната общност.
Врачани искат равни права при правенето на бизнес и не приемат някакви типове от други градове да им пречат, и то с помощта на кмета!
Галерия
Винаги двама, винаги!
|
|
Комисията по култура казва "Да" на идеята
|
|
Председателят на Общинския съвет предлага да бъде гласувано предложението
|
|
Заповедта за обявяване на търга със странните условия
|
|
Решението на Вадлен Александров за победителя в търга
|
22.06.2026, 08:40 часа
3599
6