Среща с Владимир Цонев в монтанската библиотека

Среща с Владимир Цонев в монтанската библиотека Вчера в регионална библиотека „Гео Милев” в Монтана се проведе среща-разговор с Владимир Цонев, академик в Международната академия по българознание, иновации и култура (МАБИК), създадена преди повече от 15 години. Заедно с г-н Красимир Тихов, главен секретар на МАБИК, те обясниха защо е създадена академията, какви са нейните цели, задачи и обект на научни изследвания.
На срещата освен историци, краеведи и изследователи, присъстваха и млади хора, желаещи да разберат повече за древния си произход. Акад. Владимир Цонев се занимава с древна история вече близо 40 години. Основен предмет на неговите изследвания е темата за древните българи в Египет. Той даде отговори на интересни въпроси, свързани с древния произход на българските имена и тяхната етимология, от къде произхождат гените на българите, кои са териториите, които са обитавали; разказа историята за възникването на българското знаме от древността; показа фотокопия на римска карта на Европа от III в., на плочки от с. Градешница (обл. Монтана) с египетски йероглифи, както и на уникална писменост , при която е използвана „нокътна техника” - писмо на 5400 г. пр. н. е.  
Писателят – изследовател представи книгата си „Древните българи – първите европейци и цивилизатори”, в която обръща огромно внимание на богомилите. Той твърди, че българи, които са коренното население на Индия, Египет, Италия, Гърция са живели там хилядолетия, че голяма част от родовете в Европа са с български произход, както и, че най-старото злато, най-старата писменост и най-стария календар са български. Академикът отправи послание към всички да се интересуват повече от собствената си история, да не обричат децата си на липса на самочувствие, поради незнание или пропуски в историята на българите, защото имаме достатъчно поводи да се гордеем. „Неслучайно „бащата на историята” Херодот, смята българите за най-стария народ в света, а в древността България е наричана „център на света”. И нека младите се научат, на базата на по-голяма информация, да подлагат всичко на съмнение и да не приемат за даденост само един източник на информация” призова академикът.
Акад. Владимир Цонев е роден в София. По образование е филолог. Автор е на около 35  книги (научни и художествени), в които изследва древната българска култура и цивилизация, на повече от 100 статии, доклади и студии, свързани с културата и историята на древните българи. Бил е главен секретар на МАБИК до 2009г. Той е един от сериозните тълкуватели и познавачи на „Именника на българските канове”. Негови изследвания са включени в енциклопедията „Научната слава на България” (2009 г.) и „Бележити българи на съвременна България” (2012 г.).
28.04.2016, 10:14 часа
1195 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha