Вижте къде и с колко скача цената на водата от днес, във Враца и Монтана - над 3 лв. за кубик

Вижте къде и с колко скача цената на водата от днес, във Враца и Монтана - над 3 лв. за кубик Комисията на енергийно и водно регулиране прие окончателно решение за изменение на одобрените с бизнес плановете на ВиК операторите цени на услуги за 2021 г. Процедурата се провежда по реда на чл. 6, т. 2 и чл. 29 от Наредбата за регулиране на цените на водоснабдителните и канализационните услуги.
С решението на регулатора се изменят цените на ВиК услугите на операторите в 26 области на страната. Променените цени влизат в сила от 1 януари 2021 г. Намаляват се цените на услугите на 16 ВиК дружества, за 7 дружества цените се повишават, най-значително за София и Разград  - с около 6%. За част от дружествата няма промяна в цените на ВиК услугите.
Промените варират от увеличение на цената с 6% до намаление с 22%. Най-много ще поскъпне водата в Разград (+20 ст. за кубик). Увеличение ще има и в София (+6% или 17 ст. повече за кубик). Малко увеличение ще има и във Варна (+3 ст.), Пловдив, Перник, Плевен (+6 ст.) и Кърджали. 
Намаление на цената ще има в 16 региона. Най-много ще поевтинее водата в Сливен (-14% или 43 ст. за кубик), Ямбол (-12%/35 ст.), Добрич (-13%/45 ст.) и Видин (-10%/33 ст.).
За първи път ВиК дружествата в Хасково и Търговище разполагат с одобрени бизнес планове. В тези градове, както и във Варна, Силистра, Монтана, Шумен, Враца, Добрич, Ловеч и Стара Загора водата ще се заплаща над 3 лв. за кубичен метър.
В съответствие с действащата законова и подзаконова уредба, след третата година от приемането на бизнес плановете на дружествата, Комисията е нормативно задължена да актуализира утвърдените с 5-годишните бизнес планове на ВиК дружествата цени на услуги, при отчитане на допълнителни показатели за изпълнение, а не само на инфлационния индекс за периода от приемането на бизнес плановете. 
През 2020 г. Комисията извърши цялостен регулаторен преглед, включващ планови проверки на дейността на всички ВиК дружества за 2019 г. За първи път в процедурата по изменение на цените на услугите регулаторът отчита и ефекта от изпълнението на инвестициите, заложени от дружествата в бизнес плановете, както и изпълнението на единните показатели за ефективност. Оценяването на дейността на ВиК операторите е извършено с прилагането на единна методика, с което се гарантира равнопоставеност между тях. 
Същевременно настъпилата през 2020 г. извънредна епидемиологична обстановка няма отношение към отчетените и постигнати резултати през изминалия тригодишен период 2017-2019 г., респективно няма как да бъде отчетена от Комисията в рамките на процедурата за изменение на одобрените цени на ВиК услуги за 2021 г. КЕВР няма и нормативна възможност да преустанови и/или забави вземането на решение за изменение на одобрените цени за 2021 г., защото съгласно нормативните изисквания това следва да се направи преди началото на ценовия период, за който се отнасят.
Във връзка с решението за изменението  на одобрените с бизнес плановете цени на ВиК услугите за 2021 г. Комисията спази стриктно предвидената законова процедура. На 03.12.2020 г. беше проведено открито заседание с дистанционно участие на представители на ВиК дружества от цялата страна. Същия ден се състоя и обществено обсъждане, на което участниците изразиха своите становища и предложения във връзка с предложените за актуализация цени на ВиК услуги. В отговор ръководителят на работната група и директор на дирекция „Водоснабдителни и канализационни услуги“ в КЕВР д-р Ивайло Касчиев поясни, че Наредбата за регулиране на цените на ВИК услугите от 2016 г., приета от Министерския съвет, ясно указва, че след третата година от изпълнението на бизнес плановете Комисията следва да изпълни правомощията си и по определена методика да утвърди преизчислени цени на ВиК услугите като отчете извършените от дружествата реални инвестиции и изпълнението на единните показатели за ефективност. Той припомни, че през изминалите години Комисията непрекъснато е информирала ВиК операторите и всички компетентни държавни институции за системното неизпълнение на инвестиционните програми, заложени в бизнес плановете на водните дружества. Посочено беше също, че операторите са имали право да поискат преразглеждане на одобрените цени при настъпили неочаквани събития, които имат съществен ефект върху техните приходи и разходи и през 2020 г. две дружества са се възползвали от тази процедура. 
Пълният текст на Решението на КЕВР за изменението на одобрените цени на ВиК услуги за 2021 г. е публикуван на интернет страницата на регулатора.
01.01.2021, 16:47 часа
2819 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha