След случая с бебето Катерина: Отново взеха българче от майка му в Испания /снимки/

След случая с бебето Катерина: Отново взеха българче от майка му в Испания /снимки/ Дете със Синдром на Даун и редица придружаващи заболявания е отнето от майка си в Испания, съобщи БНТ. Вергиния Кръстева заминава за Палма де Майорка със своето дете Томи през 2015 г., за да търси по-добри условия за лечението и образованието му.
А вместо това детето е подложено на зверски гаври от съучениците си, при това в няколко училище. След многократни опити на майката да ги прекрати и да спре тормозът над момченцето, властите в известния курорт всъщност наказват не насилниците и педагозите им, а именно нея. 
Ето и целия разказ на ужаса, разиграващ се 2 години след казуса с бебе Катерина в Германия, която бе отнета от немската система, а след бурен обществен отпор - впоследствие върната на родителите си българи: 
Томи, тогава четиригодишен, започва да посещава местното училище, като в началото всичко изглежда наред.
Майката разказа, че детето й е било щастливо със съучениците си, докато “на един рожден ден на дете от класа майките ме уведомиха, че синът ми е малтретиран в училище и попитаха дали знам това. Те ме посъветваха да отида на сутрешната закуска и да погледна в училищния двор какво се случва със сина ми Томи”.
Майката отива и вижда, че различни деца на различна възраст малтретират детето й. 
“Те го душаха, сваляха му гащите, биеха му шамари и какви ли не още гаври. Направих снимки и веднага се обърнах към директора на училището с молба за помощ. Той ми вдигна скандал, че в никакъв случай нямам право да снимам, че детето е добре гледано в училище и че това просто им е играта", разказва Вергиния.
Следват смени на няколко училища, където Томи се сблъсква със същото отношение, а жалбите на майка му - със същото неглижиране на проблема.
"Институциите се намесват през 2017 г., когато пуснах първата жалба за малтретиране. Преди това опитвах само с молби до директорите на училищата и учителите. Започнах да вадя медицински и различни лекари от болницата и от здравните центрове често ми казваха, че това не може да продължава и че ще сезират всички социални институции. И казваха да пускам жалби в полицията. И въпреки че аз съм ги сезирала и лекарите пишеха във всяка епикриза, нямаше никаква реакция и ми казваха, че по-скоро аз си измислям и че това е игра”, разказва още майката.
Тогава са я потърсили от "Закрила на детето" и са й заявили, че тя си измисля всичко това. “За първото и второто училище имах назначени служебни адвокати, които след две години формално ми изпратиха по имейл, че това е нормална игра между децата и че няма данни за престъпление", посочи тя.
Всичко това продължава допреди 10 месеца, когато Томи е отнет от майка си и е настанен от испанските власти в институция. Забрана да полага грижи за него е издадена и на баща му. На 13 януари предстои съдебно заседание по казуса, на което съдът трябва да се произнесе дали наложената спрямо детето мярка е подходяща за развитието му.
Майката на Томи се тревожи, тъй като местният ѝ адвокат я е предупредил, че испанската система е тромава и че се случва деца да останат блокирани извън семействата си с години.
В ефира на БНТ адвокат Йорданка Бекирска, президент на Комисията по семейно право към Федерацията на европейските адвокатури в Страсбург заяви, че българската държава не може да се намесва в подобни казуси в чужди страни.
"В момента, в който български гражданин и детето му отидат в чужбина и се установят там, местоживеенето на детето се прехвърля във въпросната страна и правомощия имат само местните институции. Българската държава няма правомощия и не може да се намеси. Самият факт, че детето е отнето, е мярка, която са преценили, че трябва да бъде наложена. Дали е ефективна, съдът ще реши. Защото аз не мисля, че в момента то е добре обгрижено - настанено е в апартамент с други деца с увреждания", каза тя.
Бекирска цитира статистика от 2020 г., според която 107 български деца, които живеят в чужбина, са били отнети от семействата им от местни социални служби. Според нея в повечето случаи не може да става дума за дискриминация, а просто в страните с по-тромава съдебна система тези случаи се проточват.
Тя посъветва майката на Томи да изчака делото и да се подготви много добре с доказателства, за да убеди съда, че насилието в училище е причината детето да не е добре, а не тя.
23.12.2022, 16:20 часа
603 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha